Milan Knížák v pondelok otvoril druhé bienále súčasného umenia. |
prezidenta Václava Klausa.
Veľkolepé otvorenie sa konalo vo Veľtrhovom paláci, výstava pokračuje v paláci Kinských a v Anežskom kláštore. Hlavná téma, na ktorej sa podieľa 400 umelcov, sa volá Druhý pohľad, v rámci 23 sekcií na nej pracovalo tridsaťjeden kurátorov.
Druhé bienále má ambíciu predstaviť to, čo sa ešte len stane súčasťou budúcich výstav a prehliadok. "Súčasnosť je už minulosťou," povedal na tlačovej konferencii pred otvorením IBCA jeho prezident a riaditeľ Národnej galérie Milan Knížák, ktorý svoju prehliadku nazval monštróznou.
Iba vo Veľtrhovom paláci zaberá prehliadka Malú aj Veľkú dvoranu a niekoľko poschodí. Divák pre návštevu potrebuje dosť času a pokiaľ si chce bienále prezrieť kompletne, je to takmer celodenný výlet.
Pred dvoma rokmi usporiadali vydavateľ prestížneho umeleckého časopisu Flashart Giancarlo Politi s manželkou a editorkou časopisu Helenou Kontovou v spolupráci s Národnou galériou prvé bienále. Neriešiteľné rozpory zapríčinili, že sa tento rok v Prahe konajú bienále dve. Knížák oznámil, že budúca prehliadka bude až o tri roky, z bienále sa tak stane trienále. "Dva roky nám nepripadá ako dostatočne dlhý čas na odstup," vysvetľuje Knížák zámer galérie. Sám Politi však prednedávnom prezradil v rozhovore pre SME svoje plány - Pražské bienále 3 sa posunie a bude sa konať už na budúci rok.
Člen medzinárodnej rady bienále a riaditeľ Múzea súčasného umenia v Chicagu Robert Fitzpatrick k existencii dvoch podobne zameraných prehliadok uviedol, že v meste a v kultúre, ktorá splodila Franza Kafku, na tom nie je nič zvláštne.
Národná galéria pripravila obsiahly divadelný a hudobný sprievodný program, ktorý má dokumentovať presah výtvarného umenia do ďalších umeleckých oblastí. (čtk, kop)