foto |
A zatiaľ čo si mestskí ľudia vyzdobujú chalupy a niekedy aj byty starými kolovrátkami, košíkmi, hrncami alebo slamenými ošatkami, dedinčania chovajú v starožitných kredencoch zajace. Niektoré kusy nábytku pritom však ešte nemusia mať tie "najlepšie časy" za sebou. Trošku rozpúšťadiel, niekoľko nástrojov a veľa trpezlivosti
a môžu vám znovu slúžiť. Najmä v starších domoch vynikne starší opravovaný nábytok často oveľa lepšie ako moderné zariadenie.1Ak nájdeme starý kus nábytku, najprv musíme zistiť jeho stav. Ak je len zašpinený, prípadne má porušený náter, môže sa aj domácemu majstrovi podariť zrekonštruovať ho do tej miery, aby mohol znovu slúžiť. Drevo napadnuté drevokaznými hubami, alebo škodcami (napríklad červotočmi) sa dá ošetriť pomocou fungicídov alebo insekticídov (až po odstránení náterov). Roztoky prípravkov nanášame na drevo kefami, štetcami, alebo napúšťame injekčnou striekačkou. Menší predmet môžeme aj ponoriť do roztoku vo väčšej nádobe. Po aplikácii prípravkov musíme drevo dôkladne vysušiť.
Aby sa nám s nábytkom lepšie manipulovalo, rozoberieme ho: demontujeme kovania, zámky, pánty dvierok, aj výplne (zrkadlové, sklenené), ktoré ozdobujú často napríklad dvierka skriniek. Ak sú lepené spoje uvoľnené, rozoberieme ich (pomôže nám pritom, ak spoje pokvapkáme liehom alebo vodou). Na kúsku nábytku (najlepšie na zadnej stene alebo zospodu) zistíme nožíkom alebo špachtľou, koľko náterov prekrýva povrch.
2Nátery môžeme odstraňovať mechanicky alebo rozpúšťadlami. Mechanicky odstraňujeme tie, ktoré sa odlupujú, pretože bol nábytok nesprávne natretý, alebo uskladnený. Predmet, ktorým nátery odstraňujeme nesmie byť ostrý, aby sa nám nezarezával do dreva. Môžeme si pritom pomôcť aj teplovzdušnou pištoľou. Pritom však musíme dávať pozor, aby sme nedržali pištoľ na jednom mieste pridlho - mohol by tam vznik-núť spálený fľak, ktorý sa veľ-mi ťažko odstraňuje.
Ak je nábytok natretý nie-koľkými nátermi, ktoré sú popraskané, ale vyzerajú pevné, môžeme ich zachovať aj
v pôvodnom stave. Tento trend sa v súčasnosti presadzuje stále viac a starý nábytok vďaka nemu získa zaujímavú neopakovateľnú farebnosť. Ak sa teda odhodláme skúsiť zachovať "popraskaný dizajn" , prebrúsime len okraje popraskaných častí náteru jemným brúsnym papierom a nakoniec zakonzervujeme napríklad bezfarebným matným lakom.
Snažíme vždy použiť pôvodné kovania pánty kľučky a ozdoby, moderné "ponášky na starožitnosti" by starý nábytok znehodnotili.
3A sa rozhodneme nátery odstrániť chemickými rozpúšťadlami, budeme potrebovať podľa typu náteru denaturovaný lieh, čpavkovú vodu, čistý alkohol (alebo konzumný lieh), riedidlá na olejové, fermežové, alebo nitrocelulózové farby a laky, terpentínový olej, technický benzín alebo lúh sodný.
Lúhovanie je najagresívnejší spôsob odstraňovania náterov. Používame ho vtedy ak sa chceme zbaviť všetkých vrstiev lakov či farieb. Lúhovaním sa zároveň ničia aj drevokazné huby a hmyz. Roztok nanášame štetcom alebo kefou so syntetickými štetinami (prírodné by sa rozpadli). Pripravíme si aj veľkú nádobu s čistou vodou a handrou, ktorými predmet po lúhovaní umyjeme. Po lúhovaní musíme predmet neutralizovať kuchynským octom, ktorý nalejem na povrch a po niekoľkých minútach opláchneme prúdom čistej vody. Nakoniec predmet vyutierame a necháme niekoľko dní vysušiť v dobre vetranej miestnosti - neukladáme ho na slnko alebo do blízkosti vykurovacieho telesa, pretože by mohol popraskať alebo sa pokrútiť.
Riedidlami čistíme povrch nábytku vtedy, ak vieme aký druh náteru bol použitý. Technický benzín je najvhodnejší na čistenie povrchu od nečistôt. Terpentínový olej je vhodný na odstra-ňovanie väčšiny olejových, fermežových alebo voskových náterov. (gal)
foto |