Dvere a okná, zámky a závory

Ľudia odjakživa chránili svoje domy - nielen pred zlodejmi, ale aj pred neželanými návštevníkmi. V stredoveku si hradní páni zabezpečovali súkromie jednoduchým spôsobom - obohnali svoje sídla vysokými hradbami, ktoré prípadne ešte posilnili vodnou prieko

foto

Ľudia odjakživa chránili svoje domy - nielen pred zlodejmi, ale aj pred neželanými návštevníkmi. V stredoveku si hradní páni zabezpečovali súkromie jednoduchým spôsobom - obohnali svoje sídla vysokými hradbami, ktoré prípadne ešte posilnili vodnou priekopou. Dnes sa však ťažko môžeme všetci postarať o svoju bezpečnosť takýmto feudálnym spôsobom.Hovorí sa "môj dom môj hrad" a toto príslovie má symbolizovať skutočnosť, že naše obydlie nám okrem iného prináša pocit bezpečia a súkromia. Bývali časy, keď sa domy na dedinách nemuseli zamykať - susedia sa navzájom poznali a každého neznámeho prišelca si niekto rýchlo všimol. Dnes si už tento luxus bohužiaľ nemôžeme dovoliť. A pretože so zvyšujúcou sa úrovňou bezpečnostných opatrení a zariadení sa priamoúmerne zvyšuje aj vynaliezavosť a technické znalosti zlodejov, treba si zabezpečenie svojho domu dôkladne premyslieť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Bezpečnosť sa začína vo vašej hlave

Mnoho ľudí sa vystaví neželanej návšteve aj preto, že príliš radi rozprávajú o tom, aké poklady doma majú - prvým bodom pri zabezpečení vášho domova je preto "držať jazyk za zubami". "Ja nemám na chate na oknách ani závesy ani okenice," hovorí maji-teľka záhrady a záhradného domčeka Helena Hrková. "Aby každý videl, že v chate nič nemám, a preto je zbytočné vylamovať zámok alebo rozbíjať okná." S takouto pasívnou ochranou však väčšina z nás nevystačí. Už aj preto, že nájsť rozbité okno alebo vylomené dvere je veľmi traumatizujúci zážitok, nehľadiac na ukradnuté veci.

Druhým bodom ochrany môže byť najmä pri rodinných domoch strážny pes, treba si ho však vycvičiť tak, aby dom skutočne strážil a v žiadnom prípade neoblizoval neznámym ľuďom ruky a už vôbec by nemal prijímať od cudzích maškrty ani jedlo. Inak sa vám môže ľahko stať, že po príchode domov nájdete nielen vykradnutý dom, ale aj mŕtveho psa, ktorého zlodeji otrávili.

SkryťVypnúť reklamu

Plot okolo domu by mal byť pevný, odborníci však odporúčajú, aby bolo cez plot vidieť na pozemok - ak vysoké múry poskytujú absolútne súkromie vám, ochránia aj zlodeja pred pohľadmi susedov, ktorí by si mohli jeho prítomnosť všimnúť a privolať pomoc.

Aj poisťovne vyžadujú určitý bezpečnostný štandard

I keď ešte nedávno bolo celkom postačujúce vybaviť dvere do bytu či domu bezpečnostným zámkom, dnes vás to už pred zlodejmi neochráni. Minimom je kombinácia bezpečnostného zámku a spevnených zárubní - bez takéhoto zabezpečenia vám pravdepodobne ani nepoistia byt proti zlodejom v poisťovni, pretože duté zárubne môže zlodej ľahko roztlačiť a pohodlne dvere otvoriť bez nápadného hluku. V mnohých poisťovniach dokonca vyžadujú ako základný štandard aj bezpečnostné dvere - tých je na trhu dostatočný výber. Ak však pre vás predstavujú príliš vysokú investíciu, je možné zlepšiť aj bezpečnosť obyčajných dverí. Tie je možné posilniť viacbodovým zamykaním, závorami, prídavnými zámkami, alebo oplechovaním.

SkryťVypnúť reklamu

Ak vlastníte rodinný dom, nezabudnite pritom na zadné dvere, ktoré idú do záhrady alebo kotolne domu - aj tie treba primerane zabezpečiť.

Ďalším rizikovým prvkom na dome sú okná - podľa štatistík sú práve ony druhou najčastejšou prístupovou cestou zlodejov. Niektorí ľudia riešia tento problém mrežami, ktoré môžu byť zároveň aj estetickým doplnkom exteriéru. Ak sa však za mrežami cítite ako vo väzení, pomerne jednoduchým a na pohľad menej nápadným spôsobom ochrany sú okenné fólie, ktoré majú okrem spevnenia skla aj tepelnoizolačné účinky. Proti vypáčeniu okien vás však fólie neochránia, a preto je dobré zabezpečiť najmä dvojkrídlové okná aj priečnou závorou. Dobrou ochranou sú aj vonkajšie žalúzie z hliníka alebo ocele.

Elektronika alebo padacie mosty

SkryťVypnúť reklamu

Zatiaľ čo v stredoveku znemožnili nevítaným hosťom prístup do domu padacie mosty, modernou alternatívou sú menej viditeľné ale zato účinné elektronické zariadenia. K dispozícii sú indikátory pohybu, magnetické indikátory otvorenia, zvukové aj reagujúce na silnejšie otrasy. Takéto zabezpečenie môžu dopĺňať aj bezpečnostné kamery, ktoré zachytávajú pohyb pred domom, alebo aj vo vstupných častiach bytu či domu. Tieto zariadenia bývajú väčšinou napojené aj na bezpečnostnú centrálu alebo strážnu službu a aktivujú sa aj pri zneškodnení. Samozrejmosťou je aj odoslanie správy na mobilný telefón majiteľa pri narušení stráženého objektu. Senzory, ktoré zareagujú na pokusy vniknúť do bytu niektorou zo zabezpečených ciest, bývajú často napojené na alarm alebo sirénu. Zvuk alarmu má dvojaký účinok - nielenže znervózni zlodeja a skomplikuje mu ďalšie pôsobenie, ale upozorní na problém aj okolitých obyvateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Takéto zariadenia nemusia chrániť váš príbytok iba vo vašej neprítomnosti, môžu vás strážiť aj keď ste doma a oddychujete - stretnutie so zlodejom asi málokto považuje za vítaný relax po celodennej práci.

Každý sa o zabezpečenie svojho domu a majetku stará podľa svojich možností a primerane k jeho hodnote. Či si však nakoniec zvolíte psa, ostnatý drôt alebo sofistikované elektronické zariadenie, nezabudnite sa pred kúpu a inštaláciou poradiť s odborníkmi, alebo aspoň s ľuďmi, ktorí už s podobnými zariadeniami určité skúsenosti majú. Aby ste neinvestovali zbytočne. n

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 705
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 505
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 516
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 499
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 495
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 020
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 186
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu