1990 – SDĽ vznikla ako priama pokračovateľka Komunistickej strany Slovenska. Popularitu získala, na rozdiel od českých komunistov tým, že reformné Weissovo krídlo uznalo ponovembrovú realitu.
1993 – druhý zjazd – strana sa definovala ako moderná európska strana sociálno-demokratického typu. Nie všetci členovia súhlasili.
1995 – tretí zjazd potvrdil na čele strany Petra Weissa. Vo voľbách v roku 1994, keď SDĽ kandidovala v koalícii Spoločná voľba, nedosiahla taký úspech ako v roku 1992.
1996 – štvrtý zjazd. Do čela strany dostal vtedajší veľvyslanec na Ukrajine – Jozef Migaš. Profilovanie strany v predvolebnom období bolo nejednoznačné.
od 1998 – Pri každej zložitejšej situácii Migaš a jeho blízki opakovali, že vláda nesmie robiť reformné kroky, ktoré by zhoršili aj tak zlú sociálnu situáciu obyvateľstva. Reformy sa odkladali, SDĽ ako člen vlády, sa stala kritikom jej opatrení, často jednohlasne s opozíciou.
január 2001 – Umierneno-reformistická skupina SDĽ – Moderná európska socialistická strana, navrhla vytvorenie platforiem v strane. Definovala základné ciele strany – modernizáciu SDĽ, dištancovanie sa od nedemokratických praktík KSS, presadenie profesionálnych prístupov a očistenie strany od podozrení z klientelizmu.
– Peter Weiss povedal, že má konflikt s významnou časťou funkcionárskeho aktívu SDĽ, a že vzhľadom na to, koľko preferenčných hlasov získal v posledných voľbách, má v strane neprimerane slabé postavenie.
február 2001 – Migaš myšlienku platforiem v strane odmietol a kritizoval malú razantnosť vnútri strany. „Možno sme boli príliš demokratickí.“
leto 2001 – Vzťahy medzi oboma smermi v rámci SDĽ sa zhoršujú. Podpredseda Branislav Ondruš obvinil Schmögnerovú, Ftáčnika a Weissa z klientelizmu v súvislosti s firmou Brevity. Schmögnerová to označila za účelové osočovanie, ktoré malo vyvolať jej odchod z funkcie.
jún 2001 – „Dozrel čas na hlbokú reflexiu a na vytvorenie novej dohody vnútri SDĽ,“ povedal Weiss.
– zjazd SDĽ – Migaš oznámil, že v roku 2002 nebude kandidovať na predsedu strany, za hlavný dôvod nízkych preferencií označil prezentáciu strany na verejnosti a jej pôsobenie v „pravicovej vláde“.
august 2001 – „Najväčšiu chybu urobil Peter Weiss, keď doslova vyhnal Ľuptáka zo strany a nechcel s ním absolútne komunikovať,“ tvrdí Pavel Koncoš.
september 2001 – Podľa Koncoša by sa SDĽ mala dištancovať od doterajšej politiky a presvedčivo, programom a jej novým personálnym obsadením ukázať skutočnú možnosť ľavicovej voľby vývoja spoločnosti. Povedal, že treba odmietnuť tézu, že všetko do roku 1989 bolo zlé, odmietnuť strašenie ľudí socializmom.
november 2001 – Koncoš sa stal predsedom strany.
19. 1. 2002 – Republikový výbor SDĽ rozhodol o odvolaní Brigity Schmögnerovej z funkcie ministerky financií.
23. 1. 2002 – Schmögnerová odstúpila.
31. 1. 2002 – Weiss a Schmögnerová vystupujú z SDĽ. (hr)