
Predseda Koncoš je pokojný. Rozkol v strane nepripúšťa a hovorí, že Weiss a Schmögnerová nebudú mať nasledovníkov. FOTO TASR – VLADIMÍR BENKO
BRATISLAVA – Politický osud Strany demokratickej ľavice je po odchode Petra Weissa a Brigity Schmögnerovej neistý. Predseda strany Pavel Koncoš zostáva pokojný a tvrdí, že odchádzajúci nebudú mať nasledovníkov. Odmieta úvahy o straníckom rozkole.
Hlboká kríza v SDĽ vznikla podľa Koncoša práve za Weissovej éry v roku 1994, keď sa zoskupenie Spoločná voľba ledva dostalo do parlamentu.
Pôvodne sa predpokladalo, že na tlačovej besede svoj odchod zo strany a z poslaneckého klubu oznámi len Schmögnerová. Nakoniec sa vedľa nej ocitol aj Weiss. Bývalá ministerka financií medzi dôvodmi odchodu spomenula tzv. družstevnú demokraciu. „Rozhodujúci je politický názor úzkej skupiny ľudí, názory iných sa likvidujú. Najskôr sa vyjadrujú politické názory a až potom sa počúvajú odborné stanoviská.“
Weiss povedal, že niekedy v politike nastanú chvíle, keď už nie je možné v mene jednoty strany robiť kompromisy so sebou samým, so svojimi morálnymi zásadami a hodnotami, v mene ktorých SDĽ zakladal. „Keď som sa pred 12 rokmi rozhodol, že odvediem skupinu ľudí spod kladiva a kosáku pod socialistickú ružu, myslel som to smrteľne vážne.“
Poslanci SDĽ sa k rozhodnutiu kolegov vyjadrovali opatrne, niektorí neboli dokonca ochotní ani len povedať svoj názor.
Medzi prívržencov Petra Weissa patril aj Ladislav Orosz. Ako podpredseda SDĽ sa ocitá v špecifickej situácii a hovorí, že si uvedomuje dôveru delegátov, ktorú dostal na zjazde.
Situáciu Orosz považuje za zložitú aj preto, že nebol na rokovaní republikového výboru, kde sa zrodili vážne rozhodnutia o zmene privatizácie plynární a odvolaní ministerky financií. Keď bude republikový výbor 9. februára rozhodovať o stratégii SDĽ do volieb, chce byť Orosz pri tom a predniesť svoje názory. Po otázke, či prehodnotí zotrvanie v strane, ak neuspeje, zostal ticho.
Bývalý funkcionár SDĽ Robert Fico povedal, že v roku 1999 mal dobrý odhad, keď SDĽ opustil. „Už vtedy bolo evidentné, že ak sa neurobia zásadné zmeny v politike SDĽ, tak proces, ktorý som začal, bude nevyhnutne pokračovať. Je rozdiel odísť na vrchole slávy, ako som to urobil ja, a keď sa loď potápa.“ Fico si myslí, že definitívny koniec SDĽ je tu.
O založení novej strany Weiss so Schmögnerovou zatiaľ hovoriť nechcú. Schmögnerová však označila odchod z SDĽ za novú kapitolu svojej politickej činnosti. „Ďalšie kroky nebudú náhodné a individuálne, ale veľmi starostlivo pripravené a budú smerovať k tomu, aby nedestabilizovali politickú situáciu a prispeli k takému výsledku volieb, aby Slovenská republika naplnila svoje integračné ambície.“
Jedným z riešení je, že by bývalí poslanci SDĽ vstúpili do Sociálnodemokratickej strany Slovenska. Podľa poslanca Františka Halmeša zo sociálnodemokratickej platformy SDK by vstup verejne známych osobností do SDSS prispel k jej „zmŕtvychvstaniu“.
(sp)