
FOTO - REUTERS
ateľ a milovník českého piva Terry Jones, jeden zo zakladajúcich členov tejto kacírskej partičky, má práve dnes šesťdesiat rokov. „Aký koniec? Veď sa nikdy nezačala! Len sme sa zišli, urobili seriál a pár filmov. Aká skupina? Nežili sme spolu ani nespali, jeden bol homosexuál, ale nikto z nás sa mu nepáčil.“
V roku 1969 sa ostrovné kráľovstvo rozdelilo na dva ostro nezmieriteľné tábory: televízia BBC prišla s pásmom skečov, gagov a paródií Monty Pythonov lietajúci cirkus, v ktorom päť domácich vysokoškolských umelcov plus jeden americký výtvarník obrátili anglický humor naruby. Terry Jones, Graham Chapman, John Cleese, Eric Idle, Michael Palin a Terry Gilliam si získali ctiteľov i odporcov. Za šesť rokov nakrútili 45 dielov voľného seriálu. Jones sa uplatnil aj ako neodolateľný predstaviteľ väčšiny ženských rolí. „Dohodli sme sa, že ženy bude hrať ten z nás, kto má najmenší penis. Ale John Cleese väčšinou nechce, tak ich musím hrať ja,“ vysvetľuje Jones.
Prvým veľkým filmom bola paródia na legendy o Artušovi a rytieroch - Monty Python a svätý grál (1975), ktorú Jones spolu s Gilliamom režíroval. „Ďalší film Život Briana zachránil George Harrison, ktorý doň investoval dva milióny dolárov. Vlastne si kúpil najdrahší lístok do kina,“ hovorí Jones. Posledné kolektívne a asi najkontroverznejšie dielo Monty Pythonov zmysel života spolurežíroval Jones v roku 1983.
V roku 1998 na festivale v Karlových Varoch uviedol rozprávku Žabákove dobrodružstvá, ktorú nakrútil podľa vlastného scenára. „Môj problém je v tom, že nemám dostatok scenárov. Vzorom mi je pritom Woody Allen, ktorého neznášam pre jeho pracovitosť. Každý však nemôže byť Shakespearom svojej doby,“ dodáva. (čtk)