BRATISLAVA –
Včera nechceli povedať, či založia novú stranu, alebo vstúpia do existujúcej sociálno-demokratickej, z politiky však neodchádzajú, lebo chcú dať nádej sklamaným voličom ľavice.
Pre SDĽ je to veľký úder a analytici sa zhodujú, že strana stratí ďalších z toho mála priaznivcov, čo jej ostali verní. Predseda strany Pavel Koncoš si je však istý, že strana sa nerozpadne.
Hlavný dôvod odchodu dvoch významných predstaviteľov SDĽ bolo „koketovanie“ strany s Mečiarovým HZDS, jej nezrozumiteľná politika, boj proti koaličným partnerom, „družstevná demokracia“ Pavla Koncoša a napokon odvolanie Brigity Schmögnerovej z vlády.
Schmögnerová včera povedala: „Prirovnám to k rozvodu. Ten zodpovednejší sa zvyčajne usiluje, aby k rozvodu nedošlo. Takí sme boli my. Dva roky sme sa usilovali presvedčiť, že nie je možné presadzovať názory jednej skupiny na úkor druhej. Keď spolužitie nie je možné, tak ten zodpovednejší dáva návrh na rozvod.“
Pavlovi Koncošovi je ľúto, že sa pre ambície zabúda na ideály. „Ukázalo sa, že nejde o programový rozpor, ale o osobné záujmy,“ povedal. Slová o koketovaní s HZDS považuje za dohady.
Muž s vplyvom v SDĽ Pavol Kanis hovorí, že HZDS jeho kolegovia démonizovali. „Po tom, čo všeličo sme utŕžili v tejto koalícii, ich fóbia z HZDS strane škodí,“ myslí si.
Zatiaľ nie je zrejmé, ako sa rozhodnú ďalší ľudia z Weissovho krídla. Najmä podpredseda strany Ladislav Orosz a minister školstva Milan Ftáčnik. „Ubezpečujem vás, že nemieni odísť,“ povedal sebaisto včera Koncoš o Ftáčnikovi. Jeho slová nepriamo potvrdil TASR aj samotný Ftáčnik: „Mám svoju zodpovednosť za stabilitu vlády a naplnenie programu, s ktorou som do tejto funkcie vstupoval.“
Politológ Grigorij Mesežnikov hovorí, že Weiss a Schmögnerová vyslali signál pre ľavicových voličov, že už nemôžu rátať s demokratizáciou pôvodnej SDĽ, a to aj predurčí osud tejto strany. „Mám taký pocit, že sa asi budú orientovať na založenie novej strany. Nie som si však istý, či získajú také preferencie, aby sa s nimi počítalo po voľbách.“