Počet Rómov na Slovensku sa každoročne zvyšuje a už teraz patríme na prvé miesto v Európe v pomere počtu väčšiny k rómskej minorite. Život Rómov v našej krajine nie je vôbec jednoduchý. Vytvorili si vlastné komunity a uzavreli sa pred okolitým svetom, preto k zlepšeniu ich postavenia dochádza veľmi pomaly. Na druhej strane je rómska inteligencia, ktorá sa zaradila do spoločnosti a snaží sa pomôcť svojim krajanom.
Na Slovensku však pre väčšinu verejnosti znamená Róm = cigáň - zlodej a povaľač. Tento názor sčasti prezentujú aj médiá, ale mnohé predsudky si Slováci vytvárajú aj sami. Nedovolím si zovšeobecniť, že Slováci sú rasisti, len mám pocit, akoby chceli vidieť na Rómoch len zlé stránky. Môže to vyplývať aj z toho, že mnohí "bieli" mali potýčky a nepríjemné skúsenosti s týmto etnikom. Mne je ťažko hodnotiť to, pretože žijem v oblasti, kde Rómovia takmer vôbec nie sú, až na pár slušných rodín. Aj napriek tomu majú na Orave niektorí mladí ľudia rasistické názory. Sama som sa o tom presvedčila, keď som do práce robila anonymnú anketu o sociálnej situácii Rómov. Väčšina dospelých i mladých ľudí odpovedala, že Rómov netreba "hádzať do jedného vreca", ale každého treba vnímať ako individuálnu osobnosť. No medzi odpoveďami som našla aj pár útočných odpovedí, úplne ma omráčila odpoveď: "Dobrý Róm - mŕtvy Róm. Najlepšie by bolo z nich narobiť peňaženky a kabelky. Rómovia sú ako škodlivé baktérie: všetko prežijú, rýchlo sa množia, je ich až príliš veľa a nedajú sa vyhubiť. P. S.: nie som rasista."
Rasizmus je ako burina, netreba ju podceniť, lebo sa rozrastie a vyhubí všetko dobré. Mladých ľudí treba odmalička viesť k tolerancii. Prvý krok by mali urobiť rodičia, lenže veľký podiel na formovaní názorov žiakov a študentov má škola, ktorá nerobí v tomto smere takmer žiadne kroky. Osnovy sú preplnené a učitelia až príliš otrávení, preto neostáva chuť a ani čas viesť deti k pochopeniu iných národností a kultúr.
Autor: Nina Klusová, študentka Gymnázia Martina Hattalu v Trstenej