projektu J-S-W, ktorej názov je "Ako oživiť Holíčsky zámok". Chcela som v nej analyzovať doterajšie využitie zámku, zistiť aktivity, ktoré by sa na zámku dali robiť, a špecifikovať čo najviac možností využitia priestorov zámku a jeho okolia. Pri vypracovaní projektu som spolupracovala s Ing. Annou Konečnou, PhD., a Mgr. Vladimírom Petrovičom. Zostavila som dva druhy dotazníkov: Jeden bol určený pre miestne obyvateľstvo a druhý pre odborníkov v oblasti cestovného ruchu, respektíve histórie. Po vyhodnotení prieskumu sa ponúka záver, že miestne a cezpoľné obyvateľstvo bolo s aktivitami minulej sezóny veľmi spokojné. Všetci uvítali koncerty a sprievodcovskú činnosť v rámci zámockých štvrtkov, o ktoré bol naozaj veľký záujem. Za pomoci občianskeho združenia Matúšovo kráľovstvo ožil zámok aj pri príležitosti Holíčskych hradných slávností. Odborníci - zamestnanci Mestského úradu v Holíči - sa postarali o vysokú návštevnosť. Podarilo sa im aspoň čiastočne využiť zámok na cestovný ruch a kultúru. Aktivity konané na zámku považujú za úspešné. Počas diskusie na túto tému som zistila, že zámok patrí súkromníkovi, ktorý ho odkúpil od mesta za 30 000 000 Sk, no nemá záujem do neho ďalej investovať, a preto chátra. Za predaj zámku žiada 40 000 000 Sk. Mesto sa snaží aspoň o čiastočné prinavrátenie funkčnosti tohto zámku, keďže na jeho odkúpenie a nákladnú rekonštrukciu nemá financie. Len rekonštrukcia Čínskej sály je vyčíslená na 20 000 000 Sk.
Ako študentka SSOŠ Humanus Via, odboru služby v cestovnom ruchu, som bola jednou z tých, čo mali príležitosť uplatniť teoretické poznatky z vyučovania v praxi pri sprievodcovskej činnosti na tomto zámku. Hoci je jeho stav naozaj kritický, nepochybne ožil. Už stáročia je súčasťou Holíča a okrem odborníkov zaujíma aj miestnych obyvateľov, aká ho čaká budúcnosť. Pri hľadaní spôsobu, ako získať finančné prostriedky na rekonštrukciu zámku, som zistila, že jednou z možností by mohli byť štrukturálne fondy Európskej únie. Zároveň však aj to, že právo na príspevok z fondov majú len tie mestá, ktoré sú vlastníkom pamiatky. Bohužiaľ, Holíč nemá dostatok financií na jej spätné odkúpenie. Koľko potrvá, kým toto kedysi veľkolepé letné sídlo cisárskej rodiny Habsburgovcov upadne do úplného zabudnutia?
Dúfam, že tento článok spolu s mojou prácou upúta pozornosť nezainteresovaných i neinformovaných a možno sa medzi nimi nájdu aj osoby, ktorým osud Holíčskeho zámku nebude ľahostajný.
Autor: KATARÍNA PAVLAČKOVÁ, SSOŠ Humanus Via Holíč