MUDr. Daniel Pompa. FOTO - ARCHÍV |
Je svetlým príkladom toho, že aj Róm má v dnešnej spoločnosti šancu uplatniť sa. MUDr. Pompa je ženatý, otec dvoch detí. Pochádza z viacčlennej rodiny, má sedem súrodencov. Hoci jeho rodičia mali len základné vzdelanie, svojich osem detí viedli k tomu, že ich základnou povinnosťou je učiť sa. Pripomínali im, že vzdelanie je jediná cesta, ktorá vedie k plnohodnotnému životu. Okrem dvoch sestier so stredoškolským vzdelaním majú ostatní vysokoškolské vzdelanie.
D. Pompa hovorí o svojom pôvode otvorene. Od detstva ho viedli k tomu, aby bol naň hrdý. Nemá dôvod trpieť komplexmi. K rómskej problematike vraví, že najväčším nepriateľom Róma je Róm. Nikdy sa vraj nestretol s prejavom rasizmu, ani v osobnom živote, ani v ambulantnej praxi. Na otázku, či sa pokladá za dobrého Róma, odpovedá, že v prvom rade je človek. Vedie pokojný kresťanský život s rodinou, a to je podľa jeho názoru správna cesta k dobrému životu. I keď jeho deti v škole učitelia viac rešpektujú preto, že je lekár, jednoznačne nesúhlasí s vytváraním rómskych a nerómskych tried. Opýtali sme sa pána doktora, či si myslí, že vzdelanie je cesta, ktorá by mohla viesť k začleneniu rómskeho etnika do majoritnej spoločnosti a ako vidí jeho budúcnosť.
"Nízka vzdelanostná úroveň sa podpisuje na vysokej nezamestnanosti a tým aj na zlej sociálnej situácii Rómov. Otázka vzdelania bude v budúcnosti zohrávať v rómskej komunite kľúčovú úlohu. Je pravda, že v najzaostalejších rómskych osadách je ochota vzdelávať sa malá. Veľa rómskych detí je nadaných, ale pre nezáujem rodičov a nedostatok finančných prostriedkov sa nevzdelávajú a neskôr končia na úradoch práce. Štát by mal podporovať vzdelanie rómskych detí v tých prípadoch, kde rodičia na to nemajú a chcú, aby sa ich deti mali lepšie a uvedomujú si dôležitosť vzdelania.
Záleží na osobných danostiach jednotlivca, na snahe, rodinnom zázemí a aktuálnej politike štátu, či sa riešenie vzdelania Rómov stane cestou postupného začleňovania sa do majoritnej spoločnosti, cestou, ako sa vyhnúť vzájomnej nevraživosti a predsudkom."
Autor: BARBORA CINTULOVÁJAROSLAVA SMEJKALOVÁ