Podľa nového zákona sa na voľbách môže zúčastniť iba ten, kto sa predtým u notára dá zapísať do špeciálneho zoznamu príslušníkov menšín. Kandidátov do menšinových samospráv budú môcť delegovať iba menšinové organizácie.
V Maďarsku žije 13 štátom uznávaných menšín, ktoré majú svoje kultúrne a školské samosprávy. Voľby do menšinových samospráv sa doteraz konali zároveň s komunálnymi voľbami a mohol sa ich na nich zúčastniť ktokoľvek. To sa často zneužívalo. V jednej obci známej dlhodobým konfliktom medzi obecnou samosprávou a miestnou rómskou samosprávou napríklad rómsku samosprávu neutralizovali tak, že do nej maďarská väčšina navolila vlastných ľudí.
Menšinové samosprávy nárokujúce si štátne dotácie vznikli v obciach, kde o danej menšine nikto nikdy nepočul. "Asi desať percent našich vidieckych samospráv je takých, ktoré nezaložili Slováci," povedal SME predseda Celoštátnej slovenskej samosprávy Ján Fúzik.
Nejasnosti okolo samospráv roky spochybňovali ich legitimitu aj vážnosť. Na zabezpečenie toho, aby menšinové samosprávy volili iba príslušníci menšín, nakoniec parlament zaviazalo aj rozhodnutie maďarského ústavného súdu.
Zmene zákona predchádzali roky rokovaní medzi parlamentnými stranami a menšinami. Nakoniec za ňu v parlamente hlasovalo 90 percent poslancov. Jedným z problémov bol práve odpor menšín voči tomu, aby existovali zoznamy ich príslušníkov. Na základe historických skúseností sa obávali, že by bolo možné takéto zoznamy zneužiť. Podľa nového zákona budú zoznamy okamžite po voľbách zničené.