Americkí vojaci mierovej misie NATO na východe Bosny počas jednej z mnohých neúspešných operácií pri hľadaní Mladiča. Podľa médií sa teraz generál Mladič nachádza v Srbsku a vyjednáva s vládou o vzdaní sa Haagu. FOTO-REUTERS
Médiá a nezávislé organizácie tvrdia, že bývalý bosniansky generál Ratko Mladič onedlho skončí pred trestným tribunálom v Haagu. Belehrad vraj vie, kde sa Mladič nachádza a už s ním len rokuje o podmienkach dobrovoľného vydania sa Haagu.
Vláda Vojislava Koštunicu podobné správy popiera s rovnakou intenzitou, ako sa množia fámy o blízkom konci najhľadanejšieho vojnového zločinca bývalej Juhoslávie.
"Želám, si aby to tak bolo. Potvrdiť to však neviem," povedal SME Vuk Jeremič, poradca srbského prezidenta Borisa Tadiča. Srbská vláda podľa neho naozaj zintenzívnila hľadanie Mladiča a na chytenie "najväčšej ryby" venuje sto percent svojho úsilia.
Jeho dolapenie by pre Srbsko, ktoré chce do NATO a Európskej únie, znamenalo prielom. "Ak sa ho podarí chytiť, Srbsku napríklad automaticky padne posledná prekážka k Partnerstvu za mier ako prvému kroku k vstupu do NATO. Ostatné podmienky sme splnili už dávno," tvrdí Jeremič.
Okolo Mladiča sa naozaj niečo deje. Potvrdením je fakt, že k médiám sa pripojila aj renomovaná právnička Nataša Kandičová. "Mladič vyjednáva, ako sa vzdá tribunálu v Haagu, hoci vláda hovorí opak," povedala Kandičová srbskému rádiu B92.
Práve ona nedávno poskytla Haagu a srbským televíziám video z masakry v Srebrenici. Zverejnené zábery šokovali krajinu a vyvolali vlnu zatýkania bývalých členov elitnej skupiny Škorpióni, ktorí sa na vraždení podieľali. Bývalý veliteľ armády bosnianskych Srbov Mladič nariadil operáciu v Srebrenici, kde zomrelo takmer 8000 ľudí.
Podľa Kandičovej informácií Mladič komunikuje s vládou už od decembra, pretože by rád ukončil život štvanca. Rokuje sa údajne o finančnom zabezpečení jeho rodiny a dlhoročnej ochranky, ako aj o tom, kde si odsedí prípadný trest.
Liberálny srbský denník Danas minulý týždeň napísal, že Mladič je v niektorom z väčších srbských miest a vláda vie kde. Šéfredaktorovi Danasu sa po zverejnení článku telefonicky vyhrážal človek, ktorý sa predstavil ako Mladičov bodyguard, a odkázal mu, že ho zabijú. "Berieme to veľmi vážne, nátlak už odsúdil aj prezident Boris Tadič," povedal SME vedúci zahraničia Danasu Milovan Jaukovič.
"Nie sme schopní povedať, kde sa Mladič nachádza, ale naše informácie sú veľmi dôveryhodné," tvrdí Jaukovič. Vláda podľa neho rokovanie s Mladičom popiera, aby si nepokazila pozíciu.
Informácie o vyjednávaní s hľadaným vojnovým zločincom mu pripomínajú nedávno utajované vyjednávania s viacerými generálmi, ktorí sa nakoniec sami dobrovoľne vzdali Haagu. "Mladič je predsa len odlišný prípad. Má nepredvídateľnú povahu. Nepoznáme jeho psychiku ani ako reaguje, a preto je vláda veľmi opatrná," tvrdí Jaukovič.
Informácie o nájdení Mladiča sa začali objavovať minulý týždeň potom, čo Spojené štáty Srbsku obnovili finančnú pomoc (10 miliónov dolárov) ako odmenu za spoluprácu s Haagom. Námestník amerického ministra zahraničia Nicholas Burns vtedy vyslovil presvedčenie o "spočítaných dňoch" Ratka Mladiča.
Tribunál bude, kým nechytia Mladiča, Karadžiča a Gotovinu
HAAG - Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu bude fungovať dovtedy, kým sa pred neho nepostavia traja najhľadanejší vojnoví zločinci z Balkánu. Prezident tribunálu Theodore Meron to oznámil v pondelok. Tribunál má pritom mandát od Bezpečnostnej rady OSN len do roku 2008. Na úteku sú stále bývalý vodca bosnianskych Srbov Radovan Karadžič, bývalý veliteľ armády bosnianskych Srbov Ratko Mladič a bývalý generál chorvátskej armády Ante Gotovina. (sita)
Fľašky rakije s portrétmi hľadaných vojnových zločincov Ratka Mladiča (vľavo) a Radovana Karadžiča dostať na stretnutiach srbských nacionalistov. FOTO-ČTK/AP