"Na tlačovky KDH prichádzalo vždy menej novinárov, než sme čakali," povedal včera Ján Čarnogurský (úplne vľavo), keď zbadal množstvo novinárov na svojej tlačovke. Vysvetľovať musel aj to, prečo chodil na súd v Banskej Bystrici s mohutnou ochrankou. Nebola vraj jeho, ale asi pána Hrbáčka. FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ |
Bývalý predseda vlády a advokát Ján Čarnogurský včera zvolal tlačovú besedu o prípade Tobiáša L., ktorý je obvinený z prípravy šiestich vrážd. Čarnogurský obhajuje firmu Braňa Prieložného, čo vlastní voči firme Tobiáša L. Rašelina Quido pohľadávku za viac ako sto miliónov, ktorá mala byť dôvodom na vraždu.
Tobiáš L. sa podľa polície pokúšal ukradnúť podiel vo firme, ktorá vlastní voči nemu pohľadávku. Podľa Čarnogurského to bola "sprostá krádež".
Prieložného konzultantom je Michal Hrbáček, zástupcom jeho firmy bol zase Martin Lieskovský. Oboch spomína obžaloba v prípade zavlečenia prezidentovho syna Michala Kováča mladšieho do Rakúska. Na celú kauzu únos sa vzťahuje amnestia, ktorú udelil Vladimír Mečiar v čase, keď zastupoval prezidenta.
Hrbáček podľa obžaloby na pokyn riaditeľa SIS Ivana Lexu vytvoril skupinu, ktorá Kováča uniesla. "Potom, ako sa počas jazdy smerom na Vajnory pokúsil Michal Kováč vyskočiť z auta, udierali ho päsťami po tvári, paralyzátorom mu dávali elektrošoky na pohlavný úd a násilím ho prinútili vypiť z dvoch fliaš whisky, čím ho uviedli do stavu opitosti. Obvinený Hrbáček o priebehu akcie mobilným telefónom informoval riaditeľa 2. sekcie SIS a ten obvineného Lexu," píše sa v obžalobe.
Čarnogurskému to, že takýchto ľudí zastupuje, neprekáža. "Môj postoj k únosu Michala Kováča mladšieho sa v ničom nemení, ale s touto kauzou to nesúvisí," povedal. Prieložného firma mu ukázala dôkazy, o ktorých si myslí, že ide o spravodlivú vec, preto ich zastupuje. "Ja som advokát, nie som kádrovník."
Čarnogurský o Hrbáčkovi, s ktorým teraz o prípade Tobiáša L. komunikuje, v minulosti povedal, že stojí za vlámaním do kancelárie KDH. O jeho účasti v Lexových kauzách sa s ním vraj nikdy nebavil. Neprekáža mu to ani z morálneho hľadiska. "Morálka mi ukladá, aby som sa zastával spravodlivosti a nastolenia práva, kde právo bolo porušené."
Lieskovský mal byť aj na tlačovke, neprišiel však pre pracovnú zaneprázdnenosť.
Vo viacerých médiách sa objavili informácie, že sa Tobiáš L. na Krajskom súde v Banskej Bystrici, ktorý rozhoduje o konkurze jeho firmy, pričasto stretával s predsedom súdu Ľudovítom Bradáčom.
Čarnogurský povedal, že v spise nie je žiadny dôkaz, že by Bradáč ovplyvňoval konanie. Je to podľa neho čestný sudca, a to, že za ním chodil Tobiáš L. chápe, lebo kedysi chodil aj za ním - keď bol poslancom. Stretol sa s ním vraj asi päťkrát. Tobiáš L. sa vtedy sťažoval, že polícia v nejakej jeho veci nekoná a Čarnogurský preto volal Ladislavovi Polkovi, ktorý bol námestníkom ministra vnútra. KDH na Orave mu vraj vtedy vyčítalo, že to nerobí strane dobré meno.
Čarnogurského informoval jeho syn, ktorý s Hrbáčkom spolupracuje tiež, že aj on mal byť medzi zavraždenými, ale v oficiálnom policajnom obvinení sa nič také nehovorí. Keď polícia fingovala únos Prieložného a vraždu správkyne konkurznej podstaty, Čarnogurský bol na stáži v Ruskej akadémii vied a v agentúre Novosti.
Ďalšími, koho chcel údajne Tobiáš L. dať zabiť, sú Lieskovský s Hrbáčkom. Čarnogurský vtipkoval, že to považuje za ťažkú úlohu.
(mož)