Kyjatice sa stali znova slávnymi v roku 1941, keď miestny poľnohospodár na poli nad obcou vykopal niekoľko úlomkov pohrebných nádob s ostatkami zosnulých. Následný väčší výskum v 70. a 80. rokoch minulého storočia potvrdil, že ide o významné archeologické nálezisko. Objavených bolo až 192 ohnivých hrobov, bronzový poklad a ďalšie predmety z rokov 1100 až 700 pred naším letopočtom. Podľa tohto objavu bola pomenovaná celá táto kultúra popolnicových polí ako kyjatická. FOTO PRE SME - ĽUBOŠ VODIČKA |
Skorý gotický kostol z desiateho storočia, významné nálezisko a výroba originálnych drevených hračiek - to všetko kedysi preslávilo malú slovenskú obec Kyjatice v okrese Rimavská Sobota. Aj keď lesk zašlej slávy ešte občas priláka školské výpravy či turistu, obec pomaly chradne a jej obyvateľstvo vymiera.
"V prípade, že sa niečo nezmení, obec vymrie a zostane tu skutočne len kostol a možno zbytky náleziska," hovorí starostka Dana Antalová. "Na rozvoj a lepšie vybavenie, ktoré by prilákalo mladých, chýbajú peniaze," podotýka.
Obec mala ešte pred 20 rokmi asi 270 obyvateľov, dnes ich zostalo len 80. Dve tretiny sú dôchodcovia, malé deti sú len v troch zo 70 domov. Z ekonomicky činných obyvateľov pracuje asi tretina.
Rozpočet obce predstavuje 400-tisíc korún a peniaze sú len na prežitie. "Zaplatíme za elektrinu, odvoz odpadu a v zime za odhŕňanie snehu a sme na nule," hovorí starostka. V obci chýbajú akékoľvek služby. Na budove niekdajšieho obchodu je zavesená len poštová schránka. Najbližší penzión je vzdialený 17 kilometrov.
"Snažíme sa získať zdroje z rozvojových programov Európskej únie. Dnes by sme nutne potrebovali aspoň 100-tisíc korún na vybudovanie relaxačnej zóny s lavičkami v blízkosti archeologického náleziska," vysvetľuje. "Pomohla by aj menšia reštaurácia, alebo aspoň krčmička, kde by sa turisti mohli občerstviť a stráviť nejakú hodinku navyše."
Námestie je prázdne. Po dlhšom čase po ňom prechádza tridsaťročný Marián. "Vlani som robil v mladoboleslavskej Škodovke. Cestovné a strava však zdraželi, a tak som znova zostal doma," hovorí. Už tretí mesiac nerobí, ale chce sa zasa vydať do sveta.
Dedinu, ktorá bola po stáročia známa predovšetkým prastarým kostolom, preslávila v 19. storočí ako prvá výroba drevených hračiek. Kyjatickí majstri tu vyrábali drevené kočiare či koníkov už pred 150 rokmi. Boli to jednoduché hračky, z bukového dreva, s jemne vyrezávanými ornamentmi. Traduje sa, že tieto hračky nemohli chýbať v žiadnej váženej rodine vtedajšieho Uhorska. Výroba hračiek bola sústredená pod jednu strechu v miestnej manufaktúre po prvej svetovej vojne, keď zaznamenala posledný väčší rozmach. Potom ustala a takmer zanikla. (čtk)