Florence Aubenasová je už doma. Ako ju vyslobodili, sa nevie. FOTO - REUTERS |
Ich príbeh je však nejasný a vo Francúzsku padlo veľa otázok, na ktoré nie sú žiadne alebo len hmlisté odpovede. Viac by mohla povedať sama novinárka denníka Libération: dnes má mať tlačovú konferenciu.
Bývalý minister zahraničia Michel Barnier, ktorý usiloval o prepustenie rukojemníkov, včera zopakoval len veci známe od soboty: identita únoscov je neznáma a nikdy nepýtali výkupné, ani nemali politické požiadavky.
Francúzskym médiám to nestačí. Denník Le Figaro s odvolaním sa na neurčené zdroje napísal, že únoscovia boli zrejme ľudia spojení s režimom Saddáma Husajna a ich motivácia bola zároveň zištná aj politická.
Šéf organizácie Reportéri bez hraníc Robert Ménard povedal, že únoscovia žiadali 15 miliónov dolárov. Vládny hovorca Jean-Francois Copé vyhlásil, že výkupné nevyplatili.
Traja rumunskí novinári, ktorí strávili v Iraku ako rukojemníci takmer dva mesiace, v nedeľu tvrdili, že ich viac ako 50 dní zadržiavali spolu s Aubenasovou. Tá to poprela.
Podľa francúzskych médií však rumunské tajné služby poskytli cenné informácie, ktoré získali od prepustených novinárov. Svoje vraj mohla zohrať aj tzv. Caušeskova sieť- teda skupina Iračanov, ktorí študovali v Rumunsku za socializmu.
Barnier hovoril aj o "užitočných kontaktoch" s Talianmi, Britmi a s moslimskými predstaviteľmi v Saudskej Arábii.
Otázky vzbudzuje aj úloha poslanca Didiera Juliu, ktorý mal dobré styky so Saddámom a na ktorého sa Aubenasová na videonáhrávke obracala s prosbou o pomoc. Riaditeľ denníka Libération Juliu obvinil, že svojimi manévrami len všetko komplikoval. Poslanec v rozhovore pre televíziu LCI vlastnú iniciatívu poprel a povedal, že lojálne spolupracoval s oficiálnymi službami.
Denník Le Figaro napísal, že únosy potvrdzujú, že Francúzsko nechráni ani odmietanie vojny v Iraku, ani tradičné zväzky s Arabmi. Zdá sa, že únoscovia neberú do úvahy geopolitickú a diplomatickú logiku, i keď s ňou vedia hrať. (čtk, r)