BRATISLAVA 31. januára (SITA) - Nedostatočná obranná schopnosť Európskej únie bola hlavným dôvodom, prečo Spojené štáty vstúpili do vojny s Afganistanom samé. Podľa poradcu generálneho tajomníka NATO pre obranu Roberta G. Bella, európska bezpečnostná a o
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
branná politika dosiahla len malý pokrok, takže Američania stratili dôveru vo svojich spojencov. Píše najnovšie vydanie týždenníka European Voice.
Bell na konferencii predstaviteľov významných obranných spoločností zdôraznil zlyhanie európskych lídrov pri riešení otázky prístupu EÚ k operačnému a plánovaciemu vybaveniu NATO. Ako povedal, dohoda v tejto otázke bola naliehavá, "ak má byť prepojenie EÚ a NATO v poriadku". Vyjadril tiež obavy z protichodných výrokov predstaviteľov EÚ o efektívnosti európskej bezpečnostnej politiky. Podľa Bella samotné belgické predsedníctvo v záveroch summitu v Laekene uviedlo, že EÚ je teraz schopná uskutočňovať nejaké operácie v rámci krízového manažmentu. V tých istých záveroch však hovorí, že treba značne pokročiť, aby EÚ bola schopná vykonávať operácie v rámci riadenia kríz.
Čo sa týka plánovanej jednotky rýchleho nasadenia EÚ, nedávne predpovede londýnskych vojenských analytikov podľa Bella naznačujú, že táto jednotka nebude schopná uskutočňovať stredne veľké operácie aspoň desať rokov. Aby sa táto ponurá predpoveď nesplnila, EÚ a NATO sa musia sústrediť na väčšiu štandardizáciu a interoperabilitu. Bell tiež vyzval na viacero spoločných programov a na koordinovanejšie využívanie národných leteckých radarových systémov. Jednotka rýchleho nasadenia EÚ má mať v roku 2003 asi 60 tisíc mužov, ktorí budú schopní nasadenia do 60 dní na jeden rok.