ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR/EPA |
čom a hubovitým chorobám. Proti burinovej flóre v záhradke vystačíme s jej mechanickým ničením. Všímame si aj symptómy na viniči spôsobené fyziologickými poruchami a liečime ich prístupnými prostriedkami.
Ak sme v predchádzajúcom období urobili odporúčané opatrenia a vinič sme ošetrili chemickými prípravkami (Nissorunom, Omitom), pred kvitnutím viniča už roztočce nie sú vážnym nebezpečenstvom. Na prognózu výskytu obaľovačov sa používajú feromónové lapače a Delastop.
Múčnatka viniča (špirálovka viničová) neraz už zničila celú úrodu hrozna. Naďalej ostáva vážnou chorobou v našich vinohradoch. Ničí listovú plochu, poškodzuje letorasty, kvetenstvá a strapce. Silný infekčný tlak môžeme očakávať v období s vyššími teplotami, bez dažďa a rosy. Vinič prvý raz postrekujeme, keď majú letorasty 60 až 150 milimetrov, ale určite tesne pred kvitnutím. Na ochranu je dostatok kontaktných aj systémových prípravkov. Pri prvom postreku použijeme kontaktné sírnaté preparáty Thiovit, Kumulus WG, Sulikol K alebo Karathan LC, ktorý pôsobí preventívne aj kuratívne. Postrekujeme pri teplote vzduchu nad 16 stupňov. V ďalšom období, keď letorasty dosiahnu 0,6 až 0,8 metra, použijeme systémové prípravky, napríklad Topas 100 EC, Crystal, Anvil SC či Falcan 460 EC. Všetky sa dajú miešať s fungicídmi. Miešanie a koncentráciu treba dodržať. Pri ďalšej infekcii postreky opakujeme v 7- až 12-dňových intervaloch, pri veľkom tlaku sú intervaly kratšie.
Po niekoľkých rokoch so slabším výskytom peronospóry si pestovatelia mysleli, že "peronospórové kalamity" pominuli. Peronospóra sa však naďalej objavuje, najmä na zoslabnutých kroch. Napadá listy, súkvetia, bobule aj drevo letorastov. Fotosyntéza listovej plochy nestačí produkovať dostatok látok potrebných na rast orgánov, ktoré napokon odumierajú. Ochrana je nevyhutná, treba určiť vhodný termín prvého postreku, ktorý musí byť účinný a efektívny. Robí sa pred kvitnutím, pri dĺžke letorastov 50 až 250 milimetrov, keď spodné listy dosiahnu najväčšiu plochu. Ďalšie postreky sú kombinované s ochranou proti múčnatke, botrytíde a bielej hnilobe. Do postrekových zmesí sa proti peronospóre pridávajú kontaktné prípravky, napríklad Dithane M 45, Novozir MN 80, Polyram WG a iné. Zo systémových je to Mikal M. Z ďalších to môžu byť Ridomil Gold, Bordeauxská zmes a iné.
V čase kvitnutia viniča sa neodporúča porast postrekovať. Pri signalizácii enormného výskytu hubovitých chorôb stojíme pred dilemou, či postrekovať, alebo nechať celú úrodu zničiť.
Autor: Prof. Ing. ALOJZ VEREŠ, DrSc.