FOTO - IT |
Zároveň prispieva k rovnomernému využitia pôdnych živín.
Pri voľbe poradia a druhov by sme mali vychádzať z reakcie na hnojenie maštaľným alebo iným organickým hnojom. Medzi druhy, ktoré si vyžadujú alebo znášajú hnojenie čerstvým hnojom, patria kel, karfiol, kapusta, šalátové uhorky, pór a melóny. Sú to tzv. plodiny prvej trate - zaraďujú sa priamo po hnojení maštaľným hnojom.
Plodiny druhej trate sú náročné na živiny, ale vyžadujú si už dobre rozložený maštaľný hnoj prípadne kompost. Ide o paradajky, papriky, nakladačky, paštrnák, šalát, špenát a kaleráb.
Druhmi náročnými na živiny, ale vyžadujúcimi si pôdu v starej sile a hnojenie priemyselnými hnojivami, sú cibuľa, cesnak, cvikla, mrkva, karotka a petržlen. Tieto plodiny tretej trate zaraďujeme v nasledujúcom roku po plodinách predchádzajúcej skupiny.
Strukoviny ako hrášok, fazuľa, bôb či sója sa vedia postarať o dusík aj samy, preto ich zaradíme na koniec osevného postupu ako plodiny štvrtej trate.
Pestovanie hrachu sa osvedčilo aj ako účinný spôsob boja proti drôtovcom (pôdny škodca). Ak je to možné, zeleninu raz za 4 až 5 rokov nahradíme plodinami, ktoré regenerujú pôdu a zvyšujú jej úrodnosť (ďatelina, lucerna).
K zásadám, ktoré treba pri zostavovaní osevného plánu rešpektovať, patrí aj striedanie druhov plytko koreniacich s hlboko koreniacimi, náročných na vlahu prípadne na závlahu s menej náročnými, širokolisté plodiny s úzkolistými.
Podobných pravidiel je, samozrejme, viac, preto len stručne uvedieme odpoveď na častú otázku: Po akom čase môžeme pestovať rovnaký druh zeleniny na tom istom mieste, ak sa nám "rozmôže" ochorenie príznačné pre monokultúry?
Keď sa napríklad na paradajkách vyskytne bakteriálne vädnutie, nie je vhodné pestovať ich na danej ploche v nasledujúcich 3 rokoch.
Výskyt fuzáriového vädnutia uhoriek si vyžaduje, aby sme prerušili ich pestovanie na 3 až 4 roky, nádorovitosť kapustovín prerušenie na 4 až 5 rokov, sklerotíniová hniloba šalátu na 3 až 4 roky, čierna hniloba mrkvy na 4 roky, septorióza zeleru na 3 roky, spála repy a cvikly na 4 až 6 rokov, antraknóza hrachu a fazule na 3 až 4 roky, rizoktónia zemiakov na 2 až 4 roky.
Zložitejšia situácia nastáva pri premnožení nešpecializovaných škodcov, akými sú napríklad cystotvorné háďatká. Vtedy musíme prestať pestovať všetky hosťujúce rastliny na 4 až 6 rokov. Vzniku takýchto nepriaznivých prejavov predchádza práve striedanie zelenín.
Autor: Ing. ŠTEFAN TÓTH, PhD.