FOTO
"Je to skutočne o ľudskom ege. Ovplyvňuje nás, a preto je dôležité ho pobozkať a rovnako dobré je mu dať facku, aby z nás veľmi nevyčnievalo. Sú totiž ľudia, z ktorých ego priam vyletí a začína obťažovať ostatných," vysvetľuje pre SME Matěj Rupert (na snímke vľavo) zastupujúci mnohočlennú formáciu, ktorá sa v stredu predstavila v bratislavskom klube Babylon. "Sú veci, ktoré ego posilňujú. Napríklad alkohol. Niektorých priam naštartuje a sú na neudržianie, z iných, skôr utiahnutých sa stávajú zhovorčivejšie, príjemné bytosti," dodáva spevák, ktorý sa o mikrofón delí s čiernou americkou speváčkou Tonyou Gravesovou žijúcou v Prahe.
Skupina okolo skladateľa Romana Holého však nemusí svoje ego posilňovať rôznymi podpornými prostriedkami. Na začiatku im pomohol úspech Holého projektov J.A.R. a Sexy Dancers. Od vydania prvého albumu Why Be In When You Could Be Out (2000) sa udržuje na výslní českej populárnej hudby, napriek tomu, že jej pesničky sú takmer výlučne v angličtine. Skupina tento rok bodovala na Anděloch čiže "českých grammy", z ktorých si odniesla sošku za DVD roka Lazy Youth Old Beggars (2004).
Monkey Business sú pre českých, ale aj slovenských fanúšikov synonymom pre tuzemskú funkovú hudbu. Medzi ich vzory patrí krstný otec funku James Brown a jeho nástupca George Clinton. Skupina nezaprie ani lásku k osemdesiatym rokom v podobe ich miláčikov Duran Duran alebo Talk Talk. V ich pesničkách však nájdete aj dostatok humoru, o čom svedčí napríklad aj posledná pieseň nového albumu venovaná geniálnemu hudobnému ironikovi Frankovi Zappovi, ktorý zomrel v roku 1993.
"Nesnažíme sa robiť piesne ako ponášky. Zopárkrát som už počul, že naša hudba nie je originálna. My ju však robíme tak, ako ju cítime a máme z nej radosť. Byť originálny v roku 2005 je skoro nemožné. Snažíme sa dávať dohromady veci, ktoré sú na prvý pohľad nezlučiteľné, a využívať sarkazmus. V tom vidíme cestu," tvrdí Ruppert.
Odstup od vážnych tém sa prejavuje napríklad v Slapstick, ktorá na prvé počutie vyznieva ako skladba o láske k svojmu blížnemu. "Je o láske, ale k televíznej obrazovke, pretože ja a Pavel Mrázek sme od nej závislí. Zaspávame a zobúdzame sa pri nej, tak sme ju urobili podľa seba," smeje sa Ruppert, ktorý ako jeden z mála českých vokalistov spieva s výborným anglickým prízvukom. Trúfne si aj na takzvanú kostrbatú mexickú angličtinu, zahrá sa na "elvisovského" lámača ženských sŕdc a vie aj dokonale šušlať.
Počas nahrávania nového albumu si skupina opäť pozvala zaujímavých zahraničných hostí. Okrem amerického gitaristu Hirama Bullocka, ktorý hosťoval aj na jej predchádzajúcich nahrávkach, tu počuť bývalého speváka a basgitaristu skupiny Deep Purple Glenna Hughesa alebo známeho saxofonistu Davida Sanborna, ktorý nahrával s Ericom Claptonom, Davidom Bowiem či Steviem Wonderom.
Prítomnosť Hughesa najviac potešila práve Romana Holého, niekdajšieho fanatického hardrockera: "Myslím si, že je to detská radosť z toho, že si môžeme zahrať s ľuďmi, ktorých sme mali od puberty za vzory. Prvú platňu, ktorú som dostal v trinástich rokoch od mamy, bola Ochutnávka od Deep Purple, kde spieval práve Glenn Hughes. Dostalo ma to! Tá platňa mi úplne zmenila život. Nikdy ma nenapadlo, že práve s týmto chlapíkom sa budem teraz priateliť," povedal v promorozhovore k albumu Ruppertov šéf.