Mnoho firiem nechce používať internet len ako reklamný nástroj či zdroj informácií, ale aj ako nástroj predaja, a teda ponúkajú produkty on-line. Pri tom však treba obzvlášť dbať na ochranu a bezpečnosť dát. Pretože správy, ktoré sa posielajú prostredníctvom internetu, možno odchytiť a zmanipulovať, prípadne nedovolene zbierať osobné údaje.
Konvenčné platobné systémy na internete:
Platba vopred a dobierka
Platba vopred a dobierka sa využívajú pre bezpečný priebeh platby. V oboch prípadoch má predajca záruku, že dostane peniaze pred tým, než prevezme zákazník tovar. Takto minimalizuje svoje riziko. I keď nie je dobierka práve najlacnejšia, je výhodná pre predajcu z dvoch dôvodov: zákazníci sú na ňu zvyknutí a uhradia zvýšené náklady spojené s dobierkou. Pre kupujúceho má dobierka zas svoje nevýhody: až keď za tovar zaplatí, môže si ho prezrieť. Ak má chyby a treba ho vymeniť, musí vynaložiť veľa síl, aby sa mu vrátili peniaze alebo, aby získal bezchybný tovar. Pre on-line produkty dobierka ale nefunguje. Čo sa týka platby vopred, nie je to veľmi spoľahlivý spôsob platby pre kupujúceho.
Inkaso
Inkaso je celkom obľúbené a používa sa k spokojnosti zákazníkov. Je to pozoruhodné, keďže inkaso bez fyzického podpisu nesmú banky vlastne akceptovať. Platba inkasom prebieha na internete rovnako ako mimo neho. Podobá sa na platby v obchode elektronickou kartou. Keďže však neprichádza k zadaniu PIN-kódu alebo podpisu zo strany konzumenta, je spochybnená právna záväznosť, konzument môže autorizáciu platby dosť ľahko odškriepiť. Pri platbe inkasom nezabúdajte, že posielate cez internet veľmi citlivé údaje, a tak dôverujte len serióznym firmám a ich obchodom.
Bankový prevod
Nová forma bankového prevodu je jeho uskutočnenie cez internet. Proces je rovnaký ako pri klasickom prevode. Realizuje sa prostredníctvom https, PIN-kódu a kódu TAN. Okrem momentálne obvyklého procesu s kódmi PIN a TAN poskytujú niektoré krajiny nový postup, ktorý značne urýchľuje transakcie. Funguje ako platba s elektronickou platobnou kartou. Treba na to čítačku čipových kariet a samozrejme čipovú kartu s PIN-kódom ako aj elektronickou signatúrou.
Kreditné karty
Podobne ako inkaso sú u zákazníkov obľúbené aj kreditné karty. Predajcovia využívajú kreditné karty v prvom rade kvôli ich medzinárodnosti. Avšak pre mnohých predajcov je použitie kreditných kariet na internete ešte stále kritické. Pretože aj keď je číslo kreditnej karty, dátum vypršania platnosti a meno vlastníka pri prenose chránené bezpečným kryptologickým procesom, ešte stále ostáva pre predajcu riziko: informácie môžu byť sfalšované alebo karta ukradnutá a dokonca možno zablokovaná. Tieto fakty je možné zistiť on-line len prostredníctvom kontaktu s tým, kto kreditnú kartu vystavil. Na to treba drahé on-line spojenia a adekvátne bezpečnú infraštruktúru. Okrem toho sa nemôže alebo nechce každý predajca zaregistrovať ako prijímacie miesto pre kreditné karty. Ak si nie ste istí, dokumentujte si takýto nákup výtlačkami.
Faktúra
Faktúry sa väčšinou ponúkajú len stálym zákazníkom a úradom. Noví zákazníci dostanú túto možnosť len veľmi zriedka. Ak túto možnosť máte a dodaný produkt nezodpovedá vášmu očakávaniu alebo je dokonca poškodený, nemusíte zaplatiť. Len zašlete produkt späť. Pre vás je to bezpečné, pre predajcu veľmi nie.
On-line platobné systémy:
Požiadavky na nové platobné systémy
V prvom rade ide o potrebnú bezpečnosť pri používaní týchto systémov. Nové platobné moduly musia byť spoľahlivé pre predajcu i zákazníka. Bezpečnosť pre predajcu implikuje v tomto prípade bezpečnosť pri platbe ako aj nefalšovaný prenos informácií cez internet. Pre predajcu je vzhľadom na investície v oblasti hardvéru i softvéru, ktoré netreba podceňovať, veľmi dôležité, aby ponúkané platobné systémy našli značnú penetráciu a ohlas u zákazníkov. Aj náklady na prevádzku a inštaláciu platobného softvéru ako aj nabiehajúce náklady za transakciu hrajú dôležitú úlohu.
Okrem už spomenutého očakávajú predajcovia od nových platobných systémov predovšetkým urýchlenie, či zjednodušenie procesu predaja a uľahčenie rozhodnutia o kúpe.
Prehľad on-line platobných systémov:
Moneybookers
Moneybookers sa zviditeľnil spoluprácou s aukčnými domami. Je vhodný pre celosvetové obchodovanie. Sumu možno zaplatiť prostredníctvom e-mailu. Stačí sa zaregistrovať, previesť na svoje moneybookers-konto peniaze z kreditnej karty alebo bankového účtu a môžete poslať peniaze každému, kto má e-mailovú adresu. Založenie konta je bezplatné, prevod peňazí naň takisto. Prevod z kreditnej karty je už spoplatnený. Pri zasielaní peňazí zaplatíte 1 percento sumy, maximálne ale 50 eurocentov. Za príjem peňazí neplatíte nič, ale ak si ich chcete z moneybookers-konta vybrať, tak zaplatíte 1,80 euro pri výbere z účtu a 2 z kreditnej karty. Môžu ho využívať aj slovenskí občania.
PayPal
Systém PayPal prevzala v roku 2002 akciová spoločnosť Ebay. Vďaka tomuto kroku sa stal PayPal známym a ihneď mal širokú stálu klientelu. PayPal poskytuje systém pre firemných i súkromných zákazníkov, ktorý akceptuje kreditné karty ako aj elektronické platby. Systém môže používať každý, kto má e-mailovú adresu. Založenie a využívanie PayPal-konta, ako aj využívanie zahrnutých služieb je bezplatné. Transakcie sa realizujú zakódovane cez SSL, cez sprostredkovateľa PayPal. Osobné dáta kupujúceho, ako napríklad informácie o kreditnej karte, sa ďalej predajcovi nepodávajú. Na zaslanie peňazí treba u PayPal zaregistrovať kreditnú kartu. Potom treba konto overiť, čo je trochu dlhší proces. Aby ste mohli poslať peniaze, musíte najprv uskutočniť prevod na PayPal. Kreditná karta umožňuje zistenie identity a tak prispieva k minimalizovaniu zneužitia systému PayPal. Na zaslanie peňazí je potrebné, aby aj predajca, aj kupujúci mali konto u PayPal. Kupujúci zadá u PayPal e-mailovú adresu predajcu. PayPal zašle predajcovi e-mail so správou, že prišli peniaze a tento si ich môže cez svoje konto u PayPal vyzdvihnúť. Slovenskí občania môžu využívať službu PayPal len obmedzene, a to ak by si otvorili účet v niektorej z krajín, ktoré PayPal podporuje a tam získali kreditnú kartu. Najjednoduchšie by bolo susedné Rakúsko.
Bill-it-easy
Bill-it-easy sa takisto radí k novým systémom na trhu. Distribuuje ho rakúska firma Montax Payment Services a umiestnil sa v oblasti mikroplatieb. Zákazník sa na jeho využívanie nemusí extra prihlásiť. Ak jeho internetový provider podporuje platobný systém Bill-it-easy, môže ho automaticky používať. Skúšobná prevádzka začala 21. októbra 2003. Účtovanie prebieha ako aj pri iných systémoch v oblasti mikroplatieb cez účet od internetového providera. n