Optimálna dĺžka jazykového pobytuv zahraničí je minimálne mesiac

Znalosť cudzieho jazyka na Slovensku sa zvyšuje smerom k mladším ročníkom. Tie majú za sebou zväčša dobré základy ešte zo základných škôl, neskoršie doplnené o ďalšie štúdium, prípadne aj o pobyty v zahraničí. U starších ročníkov je jazyková vybavenosť

o niečo horšia.

Potvrdzujú to aj slová Ing. Ivety Betušovej, riaditeľky spoločnosti D&D Team, ktorá organizuje jazykové pobyty v zahraničí pre deti i dospelých. „Jazykové kurzy alebo pobyty si vyberajú ľudia v kategórii 35- až 40-roční. Mnohí sú totiž vďaka svojim skúsenostiam v dôležitých funkciách a jazykové znalosti im naozaj chýbajú. Zvyčajne si vyberajú maximálne trojtýždňové kurzy. Príčinou je ich časová zaneprázdnenosť a na dlhšie sa uvoľ-nia len málokedy. Je to ich najväčší problém, aj preto si volia veľmi intenzívne kurzy. Snažíme sa im odporučiť minimálne trojtýždňový pobyt. Po dvoch týždňoch sa aklimatizujú a ten tretí si už môžu vychutnávať. Viac však určite dá mesačný pobyt, ako dva týždne doslova presedené v učebni. Pri dlhšom pobyte môžu veľa času stráviť v rodine, kde sú nútení veľa rozprávať, popoludní sa stretávať so spolužiakmi a stále sa zdokonaľovať v cudzom jazyku. V každom prípade 20 až 25 hodín týždenne je optimálne množstvo.“ Tradičné kurzy mávajú zvyčajne dvanásť účastníkov, k dispozícii môžu byť aj tzv. one-to-one kurzy. To znamená, že každý má svojho vlastného učiteľa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Prístup jednotlivých firiem k podpore výučby cudzích jazykov je rozdielny. „Veľa ľudí potrebuje k svojej práci cudzí jazyk a sú preto ochotní investovať do vzdelávania tohto typu. Mnohým napríklad polovicu nákladov hradí firma. Pravdou však je, že v mnohých firmách sa na takýchto veciach šetrí, a tak firmy uprednostňujú ľudí, ktorí už cudzí jazyk ovládajú. Na druhej strane, ak nechce spoločnosť prísť o skúseného pracovníka, je ochotná investovať do jeho jazykového vzdelania. Firmy, ktoré na to majú, pošlú na kurz aj 28-ročného človeka, aby si zintenzívnil svoje doterajšie znalosti.“ Podľa slov Ing. Betušovej, jazykové kurzy volia pre svoje deti aj rodičia, ktorí nemali také možnosti učiť sa jazyky. Pociťujú tento svoj handicap a preto investujú do detí. Deti tak majú šancu zúčastniť sa na jazykových pobytoch v jazykových školách počas prázdnin, alebo dokonca absolvovať ročné štú-dium na klasických školách. Prázdninové pobyty v zahraničí robia v spoločnosti D&D Team pre deti už od deviatich rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Pre výučbu cudzieho jazyka je bezpochyby dôležitý aj výber jazykovej školy, štruktúry výučby, ktorú má študent absolvovať a dĺžky pobytu. „Ideálne je spojiť štúdium jazyka v miniskupine s individuálnymi lekciami tak, aby štúdium bolo v intenzite aspoň 25 lekcií týždenne. Odborné zameranie, ktoré si študent môže voliť na základe svojich požiadaviek, zvyšuje profit z pobytu. Je dobré, ak môže študent v danej krajine stráviť aspoň 3 týždne. Asi šesťtýždňový pobyt v zahraničí nahradí ročné štúdium na domácej pôde,“ potvrdili nám v spoločnosti Orbis Pictus.

Na základe ich poznatkov možno hovoriť, že v poslednom období sa pohľad na jazykové pobyty v zahraničí zmenil. „V minulosti boli chápané ako spestrenie výučby jazyka, teraz sa pohľad na takýto pobyt zásadne mení. Ten, kto sa potrebuje intenzívne zdokonaliť v jazyku a je limitovaný časom, si jednoznačne volí jazykový pobyt v zahraničí. S tým súvisí aj zmena priemernej dĺžky pobytu. Keď pred nedávnom to boli krátkodobé pobyty, v súčasnosti sa študent venuje štúdiu v zahraničí dlhší čas a častejšie si volí špeciálne zameranie. Manažéri firiem takmer vždy absolvujú kurz doplnený individuálnymi lekciami so špeciálnym zameraním.

SkryťVypnúť reklamu

Pozitívnym faktom je aj to, že veľa mladých ľudí si svoje odborné vedomosti zvyšuje na zahraničných jazykových školách.

Nezmenené zostáva prvenstvo angličtiny pred nemčinou, štúdium ostatných jazykov tvorí v priemere 3 %.

(r)

JAZYKOVÉ ŠTÚDIUM V ZAHRANIČÍ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 644
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 402
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 728
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 249
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 402
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 741
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 927
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 294
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu