Štatistika ministerstva výstavby hovorí, že ku koncu minulého roka nemalo územný plán 38 obcí a 10 miest z 389 obcí nad 2-tisíc obyvateľov.
Keby sa do úvahy vzali všetky obce, územný plán nemalo zhruba 57 percent nich (1668 z 2920). Miloslava Pašková z oddelenia územného plánovania ministerstva hovorí, že "značná časť dokumentácie nadobudla platnosť ešte pred viac ako 20 rokmi".
Architektka Ľudmila Priehodová tvrdí, že obec, ktorá územný plán nemá, ide najmä proti sebe. Bez neho sa totiž v zásade nezaobíde žiadosť o peniaze z eurofondov, o rozvoji územia ani nehovoriac.
Veľké Rovné v okrese Bytča podľa starostu Rudolfa Hammera územný plán obstarávajú od roku 2002. Tvrdí, že koncept schválili, no "návrh územného plánu so všetkými náležitosťami do 30. júna schválený nebude", pretože
doňho treba ešte niečo zapracovať, aby zodpovedal požiadavkám.
"Sme tesne pred ukončením. Možno to stihneme, možno nie," povedal starosta Hrabušíc v okrese Spišská Nová Ves Štefan Labuda. Po dvoch rokoch, strpčovaných aj byrokraciou, to podľa neho už nebudú "naháňať". "Radšej počkáme mesiac, dva a budeme mať použiteľnú územnoplánovaciu dokumentáciu, ako by sme sa - pri všetkej úcte k zákonom - snažili dodržať akýsi dátum."
Kopčany v okrese Skalica svoj územný plán schválili v októbri. Prednostka obecného úradu Anna Kováriková hovorí, že pre obec ako tá ich (2500 obyvateľov) to "nebol, čo sa financií týka, žiadny špás", keďže ju to stálo približne 780-tisíc korún.
Povedala, že napriek žiadostiam im nikto na územný plán neprispel ani korunou, takže podľa nej obce, ktoré na to nemajú, "nikto nemôže alebo by aspoň nemal, stíhať".
Labuda nesúhlasí s tým, že by sa peniaze nedali získať. Tvrdí, že možností už bolo niekoľko, aj Hrabušice si takto pomohli. Hoci obec územný plán stál 400-tisíc, on si myslí, že pri rozpočtoch, ktoré obce nad 2-tisíc obyvateľov majú, to nie je až taký veľký problém.
Obce, ktoré si územný plán nemôžu dovoliť, ministerstvo výstavby koncom marca navrhlo dotovať zo svojich peňazí. Do 30. júna z toho však nič nebude, lebo podľa Paškovej ministerstvo financií s návrhom nesúhlasí.
Kto musí mať územný plán
Do 30. júna podľa zákona územný plán musia mať jednak mestá a obce s viac ako 2000 obyvateľmi a jednak iné obce, ak
treba riešiť koncepciu ich územného rozvoja, v obci rozsiahlo stavať a prestavovať alebo umiestniť verejnoprospešné stavby,
to vyplýva zo záväznej časti územného plánu regiónu, najmä na splnenie medzinárodných záväzkov alebo na umiestnenie verejného dopravného a technického vybavenia územia celoštátneho významu. (joč)