Stephanii, ktorá nebola schopná otehotnieť, sa predtým už dvakrát pokúsila pomôcť jej sestra Melania, a darovala jej svoje vajíčka. Pretože to nepomohlo, vlani v apríli Stephanii transplantovali tkanivo z vaječníka, pochádzajúce od jej identického dvojčaťa. Riziko odmietnutia bolo minimálne, pretože identické dvojičky majú rovnakú genetickú výbavu. V tomto prípade začal vaječník fungovať po štyroch mesiacoch.
Šéfom lekárskeho tímu, ktorý úspešnú transplantáciu vykonal, je Sherman Silber z Nemocnice Sv. Lukáša v Saint Louis. BBC News citujú jeho slová, že hoci prenosy tkaniva vaječníka medzi identickými dvojičkami budú samozrejme zriedkavé, samotná technika znamená veľkú nádej pre mnohé ženy.
"Dôkaz, že prirodzené funkcie vaječníka možno obnoviť transplantáciou, prináša možnosť širšieho využitia," povedal Silber. Novú nádej napríklad majú mladé ženy, ktoré sa museli podrobiť liečbe rakoviny.
Prvým vedcom, ktorý v uplynulom roku z transplantovaného tkaniva získal kvalitné vajíčka, bol Kutluk Oktay z Cornellovej univerzity v New Yorku. Oktayov tím odobral tkanivá vaječníka tridsaťročnej žene, ktorá mala pokročilé štádium rakoviny prsníka a musela podstúpiť radikálnu liečbu. Vedci to urobili ešte predtým, ako žena absolvovala chemoterapiu, pretože tá zárodočné tkanivo nenapraviteľne poškodí. Po šiestich rokoch, keď bolo tkanivo v tekutom dusíku, ho voperovali žene a získali z neho sľubne sa vyvíjajúci zárodok, ktorý preniesli do maternice. Aj keď žena nakoniec neotehotnela, ukázalo sa, že táto cesta je reálna.
Vlani v septembri prišla z Belgicka správa o tom, že dieťa z takto transplantovaného tkaniva sa už naozaj narodilo. Mnohí vedci, medzi nimi aj Oktay, ich však označili za predčasné.