Podľa britských médií sa mal americký prezident George Bush snažiť vyjsť spojencovi britskému premiérovi Tony Blairovi, maximálne v ústrety. Zástupca Bieleho domu, ktorý nechcel byť menovaný, povedal, že USA dajú k dispozícii ďalších takmer 700 miliónov dolárov. USA už tento rok vyčlenili na pomoc Afrike 1,4 miliardy dolárov. Bush sa však nechystal pristúpiť na celkový britský plán pomoci Afrike. Blair bol vo Washingtone na jednodňovej návšteve a s Bushom sa stretol neskoro v noci európskeho času.
Blairov hovorca už pred premiérovým odletom pripustil, že Washington v množstve bodov britské návrhy o Afrike nepodporuje.
Varoval tiež pred prílišným očakávaním od tejto návštevy, pretože konečné rozhodnutie padne až na budúci mesiac v Gleneagle a na summite skupiny siedmich najvyspelejších krajín a Ruska (G 8).
Londýn navrhuje odpísať dlhy vo výške asi 40 miliárd dolárov. S tým Washington súhlasí, ale chce o túto sumu znížiť budúcu pomoc, čo je pre Britov a EÚ neprijateľné. Únia chce zvýšiť pomoc chudobným krajinám na 0,7 percenta HDP, ale Bush povedal, že hra na percentné body ho nezaujíma. Spojené štáty tvrdia, že na zahraničnú pomoc dávajú najviac na svete. Ich odporcovia pripomínajú, že to je iba 0,16 HDP.
Blair i Bush, obaja v poslednom funkčnom období, strácajú doma podporu verejnosti predovšetkým pre Irak. Blair je pod tlakom, aby svoju oddanosť USA počas irackého ťaženia premenil na konkrétnu americkú podporu, najvyše práve, pokiaľ ide o pomoc Afrike a životnému prostrediu. Pre USA to však priority nie sú. Bush chce, aby sa európski spojenci hlavne podieľali na boji s terorizmom, zostali v Iraku a presviedčali Irán, aby upustil od jadrového programu. (čtk)