Súčasný prezident Mádl (vľavo) a budúci Sólyom. FOTO - REUTERS |
Jeho známi a maďarskí politológovia ho charakterizujú ako špičkového odborníka na ústavné právo a zároveň veľmi noblesnú, autonómnu a charizmatickú osobnosť. "Je zmesou ostýchavého intelektuála a feudála, ktorý nestrpí, aby mu niekto protirečil," citoval denník Magyar Hírlap jedného z jeho spolupracovníkov.
Druhá časť jeho osobnosti, mimoriadna tvrdohlavosť a odhodlanie stáť si až do krajností za vlastným stanoviskom, prejavila sa práve v čase, keď stál na čele Ústavného súdu. Podľa Sólyomovho dlhoročného poradcu, ústavného právnika Gábora Halmaiho, treba počítať s tým, že sa takto bude správať aj ako prezident a že maximálne využije právomoci, ktoré mu táto funkcia poskytuje. Sám Sólyom v jednom rozhovore upozornil, že tieto kompetencie dobre pozná, koniec koncov, sám ich písal.
Aj vďaka Sólyomovej osobnosti je postavenie maďarského Ústavného súdu omnoho významnejšie ako v susedných krajinách. Maďarsko po roku 1989 neprijalo novú ústavu, základným zákonom krajiny je formálne stále bývalá komunistická ústava, ktorej obsah však prakticky celý vymenili. Pri utváraní tejto obsahovo novej ústavy zohrala Sólyomom vedená inštitúcia rozhodujúcu rolu. Neumožňoval vládam bez ohľadu na ich stranícku príslušnosť vykladať ju podľa ich predstáv a aj bez toho, že by sa vláda pýtala na názor súdu, prichádzal s vlastným výkladom. Ústavný súd i sám Sólyom sa tak stali kľúčovými hráčmi pri utváraní dnešného maďarského politického systému.
To sa prejavilo aj na postavení predsedu Ústavného súdu, ktorý sa v Maďarsku počíta medzi najvyšších ústavných činiteľov, zúčastňuje sa významných protokolárnych podujatí a občas dokonca štát reprezentuje i v zahraničí. Sólyom napríklad vybojoval, že majú bývalí predsedovia Ústavného súdu podobne ako bývalí prezidenti nárok na doživotný byt od štátu. Jediná vec, čo mu zatiaľ jeho odporcovia v posledných týždňoch vytkli, je práve to, že býva stále v tomto byte.
László Sólyom sa narodil v roku 1942. Do roku 1990 pôsobil ako profesor práva, verejnosť ho poznala aj ako právneho poradcu ekologických iniciatív protestujúcich, napríklad, proti výstavbe vodného diela Gabčíkovo-Nagymaros. Na rôznych akciách ekológov sa objavuje dodnes. V roku 1987 nakrátko vstúpil do politiky, stal sa členom vedenia dnes opozičnej strany Maďarské demokratické fórum, a zúčastnil sa rokovaní za okrúhlym stolom, ktoré vyjednali spôsob ústavného prechodu od komunistickej k demokratickej spoločnosti. V rokoch 1990 až 1998 bol prvým predsedom Ústavného súdu. Sólyomova manželka je učiteľkou, majú dve deti a deväť vnúčat.