Satelit Ikonos je schopný vyfotografovať napríklad celú Bratislavu alebo Prahu. Najnovšie centrum, ktoré dokáže urobiť fotografie ktoréhokoľvek miesta v Európe od minulého roka funguje v Poľsku. Hoci zatiaľ väčšinu zákaziek dostáva od armády, snímky zo satelitu, napríklad svojho mesta, poľa či záhrady, si tu môže objednať každý.
"V Európe sú dve a na celom svete 14 takýchto stredísk. Sme jediná stanica vo východnej Európe," povedal Pawel Ziemba, šéf firmy SCOR, ktorú spoluzaložila poľská armáda. Práve od nej prichádzajú do budovy vo vojenskom areáli Komorowo, ležiacom asi 100 kilometrov východne od Varšavy, objednávky najčastejšie.
"Satelit môže, samozrejme, robiť snímky veľkých území na celej planéte a sledovať, či sa niekde nezhromažďujú bojové prostriedky," hovorí trochu tajomne Ziemba. Ikonos však podľa neho ponúka iné využite.
"Robíme fotografie miest, veľkých aglomerácií, mapy," vysvetľuje. Prednosťou satelitu je, že vie rozlišovať predmety na Zemi s veľkosťou 85 krát 85 centimetrov, čo je absolútna novinka v pozorovaní Zeme z kozmu. Doteraz používané satelity robili fotografie predmetov len asi desaťkrát väčšie. "Na fotografiách vidíme aj drôty elektrického napätia alebo šípky na cestách," dodáva jeho kolega Martin Borowski.
To, čo kedysi zaváňalo špionážou, sa dnes využíva v bežnom živote. Satelitné snímky sa používajú aj pri mapovaní terénu počas prírodných katastrof, ako sú povodne či požiare. Práve fotografie z vesmíru poslúžili napríklad poisťovniam pri vyplácaní povodňových škôd. Vďaka nim odhalili, že škody nahlásili aj ľudia z miest, kde povodne vôbec neboli.
Satelit sa v dosahu poľskej antény objaví vždy raz, niekedy aj dvakrát denne. Vo výške 682 kilometrov nad Zemou letí rýchlosťou sedem kilometrov za sekundu a celú planétu obehne za 98 minút.
Pracovníci poľského strediska majú teda každý deň asi 11 minút na to, aby satelit svojou anténou naprogramovali a získali z neho fotografie.
Zdá sa to málo? Za pár minút však môže Ikonos urobiť snímky územia s rozlohou 11-tisíc štvorcových kilometrov. "Varšavu, ktorá má rozlohu asi 500 štvorcových kilometrov, by sme za ten čas stačili celú vyfotografovať dvadsaťkrát," vysvetľuje Borowski.
Fascinujúca je aj rýchlosť, s akou sa dáta z obežnej dráhy posielajú na Zem. "Ak by som to mal prirovnať, tak za tých asi 11 minút nám satelit môže poslať toľko fotografií, koľko by sa ich vošlo na 1000 cédečiek," dodáva Borowski.
"Vďaka širokému využitiu je moderná technológia dostupná aj cenovo," tvrdí Ziemba. Napríklad fotografia územia s rozlohou jedného štvorcového kilometra stojí v prepočte necelých 600 korún a vypracovanie presnej mapy z nej asi 1000 korún.
(čtk)