Služby síce stále zďaleka nie sú na úrovni Rakúska či Švajčiarska, no aj u nás sa dá nájsť množstvo lokalít, ktoré sa oplatí prejsť na bicykli. Ak ste sa rozhodli, že dovolenku na bicykli strávite na Slovensku, dobre si všímajte značky na náučno-poznávacích trasách. Červená farba väčšinou označuje fyzicky nenáročné poznávacie trasy, modrá je typická pre fyzicky náročnejšie trasy v ťažších terénoch, zelená určuje cestu nenáročným cykloturistom väčšinou v príjemnom lesnom prostredí.
Vo všeobecnosti platí, že červené trasy vedú asfaltovými poznávacími alebo spevnenými lesnými a poľnými cestami, sú preto vhodné aj pre krosové bicykle. Naopak, do lesa a kopcov so sťaženým terénom, čiže na modré a zelené trasy, sú vhodné horské bicykle so širšími pneumatikami, ktoré sa však nehodia na jazdu po asfaltke. Kúpou bicykla sa však investície do cykloturistiky nekončia. Na bezpečné a pohodlné jazdenie treba nakúpiť aj výbavu, ktorej cena sa celkom určite vyšplhá cez dvetisíc korún. Niektoré z týchto doplnkov sú pre bezpečnosť jazdy nevyhnutné.
Jedným zo základných doplnkov je blikacie svetlo na zadnú časť rámu bicykla. Pri vracaní sa z cyklotúry ho ocenia hlavne autá, ktoré vás budú predbiehať. Už z diaľky budú totiž vedieť, že na ceste je cyklista a preradia sa do predbiehacieho pruhu.
Pre bezpečnosť pri cykloturistike je dôležitá aj prilba. Na rozdiel od zadného svetla ju cyklisti využijú aj v prírode. Rovnako stlmí náraz pri páde z bicykla v lese aj pri nešťastí na ceste. V niektorých štátoch Európskej únie, napríklad v Británii a škandinávskych krajinách, je jej nosenie dokonca prikázané vyhláškou.
Na odkladanie kľúčov, mobilu či peňaženky sa najlepšie hodí kapsička, ktorá sa suchými zipsmi upevňuje na rám bicykla. Zmestí sa do nej aj pršiplášť. Náhradná duša a náradie sa dajú uložiť zase v kapsičke upevnenej pod sedadlom. Pri dlhých výletoch v horúčavách je výhodou cyklofľaša pripevnená na vnútornej časti rámu bicykla. Tomáš Velecký