www: návod na použitie zemegule

Leto a uhorková sezóna sa blížia míľovými krokmi. Mnohí si nechávajú dovolenkové dni a nazbierané nadčasy práve na letné obdobie, kedy zavrú dvere bytu a odchá-dzajú na zájazdy (tí šťastnejší), výlety alebo na chaty (tí ešte šťastnejší). Internet nám ...

Leto a uhorková sezóna sa blížia míľovými krokmi. Mnohí si nechávajú dovolenkové dni a nazbierané nadčasy práve na letné obdobie, kedy zavrú dvere bytu a odchá-dzajú na zájazdy (tí šťastnejší), výlety alebo na chaty (tí ešte šťastnejší). Internet nám môže pomôcť nielen pri výbere lokality dovolenky, ale môže podať pomocnú ruku, keď bude najhoršie.

Kde skloniť večer hlavu

Ak sme si už dopredu neobjednali v cestovnej kancelárii ubytovanie alebo hľadáme niečo narýchlo, môžeme vyskúšať šťastie na stránkach pre bookovanie hotelov, apartmánov alebo chát. Poprednou svetovou stránkou je www.hotels.com , kde si môžeme rezervovať vybraný hotel v zadaný dátum vrátane počtu žiadaných izieb, ubytovávaných osôb a pod. Po zadaní cieľového mesta (ak je v databáze) sa ponúkne podrobný zoznam hotelov s informáciami o cenách izieb, fotografie i mapy. Priamo na stránke sa dá vybrať voľná izba a zaplatiť medzinárodnou platobnou kartou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Podobným spôsobom s možnosťou rezervácie, ale orientovaná na Slovensko, je riešená služba www.ubytujsa.sk . Jej výhodou je rozdelenie ubytovacích kapacít nielen na oblasti Slovenska, ale aj podľa typu dovolenky - či plánujeme stráviť voľné chvíle na horách, pri vode, v podzemnej tôni jaskýň alebo objavovať staré legendy hradov a zámkov. Komplexné kontaktné informácie na slovenské hotely triedené podľa okresov i jednotlivých miest ponúka okrem iných i stránka www.hotel.sk  alebo špecialista na Slovensko, kancelária www.limba.sk .

Keď sa rozhodnete pre Vysoké Tatry, odporúčame zadať do prehliadača adresu www.vysoke-tatry.sk . Nájdete na nej cestovné kancelárie, ubytovacie služby, turistické ciele aj s mapami, možnosti dopravy alebo bohatú fotogalériu.

SkryťVypnúť reklamu

Virtuálne rosničky nekvákajú

Ak ste neprišli len vysedávať v hotelom bare, či opaľovať svoje vnady pri hotelovom bazéne, ale namiesto toho túžite spoznať niečo nové, možno sa bude hodiť aktuálna predpoveď počasia. Či sa oplatí vystrčiť nos von, alebo bude celý deň liať ako z krhly, sa môžete dozvedieť z miestneho rozhlasu, televízie, ale i z internetu.

Na webe nájdete hneď niekoľko kvalitných portálov zameraných na virtuálne rosničky. Niektoré z nich usídlili i na slovenskom internete. Medzi najkvalitnejšie z nich sa radí www.meteo.sk . Ponúka podrobné predpovede pre Slovensko i okolité štáty, nájdete tu informácie o počasí v známych letoviskách, webové kamery, snehové správy aj teplotu vody v moriach.

Spoľahlivou stránkou, kde by ste mohli nájsť informácie o počasí nielen u nás doma, ale i za hranicami našej vlasti, je domovská stránka Slovenského hydrometeorologického ústavu - www.shmu.sk . Ponúka aktuálne počasie, predpovede pre slovenské i európske mestá, v zimnom období sa hodia snehové správy. K dispozícii sú tiež aktuálne družicové zábery, ktoré môžu napovedať viac. Keď vládnete cudzím

SkryťVypnúť reklamu

jazykom, môžete vyskúšať aj popredné svetové stránky o počasí - http://weather.org/  alebo www.weather.com.  Primárne sú orientované na Spojené štáty, no dajú sa nájsť zaujímavé údaje alebo odkazy na stránky, kde nájdete všetko potrebné.

Cestujeme s prstom na mape

Azda každý správny cestovateľ je vyzbrojený na cesty mapou či už danej oblasti kam mieri, alebo príručným atlasom sveta. Môže sa zísť ani nevieme kedy. Na internete tiež nájdete viacero stránok orientovaných na mapy. Dnes už nie je problém získať veľmi podrobnú mapu lokality alebo mesta a vôbec nemusí ísť len o Slovensko. Odštartovať by ste mohli na stránke http://mapy.atlas.sk  s podrobnými mapami Slovenska vrátane miest. K mape je "pribalená" lupa, takže si môžeme vyhľadať jednotlivé ulice v mestách. Zaujímavosťou je tiež vyhľadávanie - po zadaní názvu mesta alebo dokonca ulice nám stránka poskytne zoznam miest, kde sa daná ulica nachádza aj s priamym odkazom na lokalizáciu ulice na mape.

SkryťVypnúť reklamu

Dobre spracovaným portálom o mapách je tiež www.mapsofworld.com  orientovaný na svet. Komunikujeme tu v anglickom jazyku, no môžeme získať podrobné geografické i geopolitické mapy vybraných oblastí. Chce to však trochu trpezlivosti, stránka je pomerne bohatá na informácie. Podrobnosti, ale skôr charakteru prepracovanej učebnice zemepisu, nájdete po navštívení portálu www.worldatlas.com .

Ak sa chystáte za veľkú mláku, internetový vyhľadávač Google spustil vlastnú službu http://maps.google.com/ . Okrem podrobnej mapy USA a Kanady sa dajú vyhľadať kontaktné informácie na reštaurácie, hotely s priamou lokalizáciou na virtuálnej mape.

Kde hľadať pomoc v zahraničí

Ak sa ocitnete v núdzi za hranicami našej vlasti, alebo sa len chcete podeliť o svoje skúsenosti s ostatnými, aj v tomto smere podá internet pomocnú ruku. Diskusné fóra alebo tzv. chatovacie služby typu www.pokec.sk , www.xchat.s k majú vytvorené miestnosti (alebo môžeme podobné miestnosti vytvoriť) pre Slovákov v zahraničí. Za pozornosť však stojí aj stránka, ktorá sa na našich rodákov za hranicami vlasti špecializuje - www.exil.sk . Veľmi pekne spracovaná stránka sa dá rozdeliť podľa lokality, v ktorej sa práve nachádzate. Články, skúsenosti alebo osobné príbehy pridávajú samotní návštevníci. Nechýba diskusné fórum, kde sa určite v prípade problémov nájde dobrá duša. Zaujímavosťou je tiež "katalóg exiláka", kde nájdete odkazy na dôležité stránky (kde stráviť voľný čas, kam zájsť za zábavou, ako na štú-dium v zahraničí).

SkryťVypnúť reklamu

Osud je niekedy nevyspytateľný a môže sa stať, že potrebujete navštíviť slovenskú ambasádu v cudzom svete. Kontaktné informácie (e-mail, fyzická adresa, prípadne i internetová stránka, telefón) na naše zastupiteľstvá v zahraničí ponúka napríklad špecializovaná stránka www.greenpages.sk/catg_emb_sk.html  . Veľmi dobré až vyčerpávajúce informácie ponúka o zastupiteľstvách i stránka www.travelguide.sk  (ale nielen o nich. Je to komplexný internetový sprievodca pre turistov - odkazy na ubytovanie, cestovné poriadky, hraničné prechody). Portál ponúka kontaktné informácie o slovenských veľvyslanectvách v zahraniční i zahraničných ambasád na Slovensku. Ušetríte tým nemálo prostriedkov za získanie údajov z iných zdrojov.

Elektronické bankovníctvo sa môže hodiť

SkryťVypnúť reklamu

Pri cestovaní predovšetkým do rozvinutejších krajín odporúčame aktivovať si v svojej banke takzvané elektronické bankovníctvo. Ide v podstate o klasické bankové služby, ale realizované prostredníctvom internetu. Prakticky všetky slovenské banky podobné služby ponúkajú. Môžete tak realizovať finančné operácie na svojom účte, nech ste kdekoľvek. Pozor si ale musíte dávať na to, či je vaše elektronické bankovníctvo aktívne. V opačnom prípade (pri pasívnom režime) môžete stav účtu len prehliadať. Pri aktívnom sú povolené operácie prevodov. Môže sa to hodiť pri rôznych príležitostiach.

Takisto by ste nemali zabudnúť na platobnú kartu. Najlepšie medzinárodnú ako VISA a MasterCard. Peňažný rozdiel pri zakladaní me-dzinárodnej karty nie je taký vysoký ako potenciálny profit - môžete kdekoľvek pristúpiť k bankomatu a vybrať si potrebnú finančnú čias-tku. Alebo priamo v obchode zaplatiť za nákup či v hoteli za ubytovanie. Aj keď máte účet v slovenských korunách, v zahraničí vám "výherný" automat ponúkne zahraničnú menu daného štátu. Pri aktuálnom kurzovom pomere.

SkryťVypnúť reklamu

Pri zakladaní účtu elektronického bankovníctva dostanete od banky prístupovú www adresu k službe. Ak si ju nepamätáte (ale na heslo ani prihlasovacie heslo zabudnúť nemožno), môžete si cez internet vyhľadať stránku vašej banky. Alebo sa spoľahnúť na stránky ako www.banky.sk , kde nájdete zoznam bánk ako na dlani.

Hor sa na uhorkovú sezónu

Jediné čo vám internet nemôže s istotou zabezpečiť, sú krásne zážitky z dovolenky a pekné počasie. Tu sa už musíte spoľahnúť na matku prírodu. Elektronická pavučina však môže ku kvalitne strávenej dovolenke výrazne napomôcť.

Martin Kováč, redaktor, www.Živé.sk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 646
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 406
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 728
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 261
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 406
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 731
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 931
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 289
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu