"Nemusíte sa poisťovať, stačí vám vyplniť formulár... Jááj, vy cestujete do Austrálie, no tak tam sa musíte poistiť, tam vám formulár nestačí," poradia vám v poisťovni. No kto sa v tom má vlastne vyznať?
Odpoveď je jednoduchá - ak cestujete do zahraničia, tak vy. A ak sa v tom nevyznáte, poradíme vám my.
Namiesto kartičky poistenca formulár
Ak cestujete do krajín Európskej únie či krajín v rámci Európskeho hospodárskeho priestoru (okrem Švajčiarska), kartička poistenca vám v prípade choroby či úrazu veľmi nepomôže. Keďže si však zdravotné poistenie riadne platíte a ste občanom Európskej únie, vaše zdravotné poistenie sa vzťahuje na všetky krajiny EÚ. Tie už totiž pre vás nie sú zahraničím, ale rodnou hrudou.
V praxi sa to prejaví tým, že neodkladná zdravotná starostlivosť, poskytnutá poistencom v ktorejkoľvek členskej krajine únie, bude hradená z ich zdravotného poistenia na Slovensku. Na iný rozsah zdravotnej starostlivosti však budú mať právo turisti, zahraniční študenti či napríklad cezhraniční pracovníci a ich rodinní príslušníci.
Stačí, ak v zdravotnej poisťovni vyplníte formulár E 111, a náhradu za kartičku poistenca máte v rukách. Poistenie úrazu alebo liečebných nákladov v prípade choroby vás v tomto prípade tak nestojí ani korunu - iba jednu cestu do poisťovne.
Má to však aj svoje drobné nevýhody: na toto poistenie sa nevzťahuje napríklad doprava chorého či preprava tela zosnulého do vlasti (aj keď si platil zdravotné poistenie), rovnako tiež prípadné hotovostné platby za ošetrenie.
V niektorých členských krajinách si totiž budete musieť za ošetrenie aj priplatiť (ak za vyšetrenie platia domáci, budete aj vy). Niekde dokonca budete musieť za ambulantné ošetrenie zaplatiť aj celú sumu, z ktorej vám nemusia vrátiť všetko (pozri Ako postupovať na str.12).
Cestovné poistenie kryje
viac
Ak sa chcete týmto nevýhodám, ktoré však lezú poriadne do peňazí, vyhnúť, prípadne cestujete do krajín mimo Európskej únie, budete si musieť zaplatiť cestovné poistenie. Najlepšie komplexné. To zahŕňa poistenie liečebných nákladov, poistenie úrazu, ale napríklad aj poistenie batožiny.
Teda, musieť nemusíte, ale v prípade choroby či úrazu si všetko bude platiť
z vlastného vrecka.
Poistenie na týždeň či dva dovolenky vás vyjde od 400 do 1000 korún, čo vzhľadom na možné poplatky v prípade choroby alebo úrazu, ktoré sa môžu vyšplhať aj k miliónu korún, nie je veľa.
Je v ňom tiež zahrnutých viac poistných rizík, ako v bežnom zdravotnom poistení.
Možno aj preto formuláre E 111 zatiaľ nie sú využívané nejako masívne. Napríklad v poisťovni Dôvera si vlani z 340 000 poistencov vyžiadalo formulár len 16 000 osôb. (mapa)
Krajiny, na ktoré sa vzťahuje formulár E 111
V rámci Európskej únie:
Belgicko, Cyprus, Česká republika, Dánsko (okrem Faerských ostrovov a Grónska), Estónsko, Fínsko, Francúzsko (vrátane Francúzskej Guyany, ostrovov Réunion, Martinique, Guadeloupe, Grécko, Holandsko, Írsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Maďarsko, Malta, Nemecko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švédsko, Taliansko, Veľká Británia
V rámci Európskeho hospodárskeho priestoru:
Island, Lichtenštajnsko, Nórsko.