ľahkosťou buržoázie".
Aj keď ešte občas nevieme, ktorá je ktorá. Vlastne v ponímaní mnohých sú všetky "kreditky". Najčastejšie ich stále využívame na vyberanie peňazí z bankomatu, akoby šušťanie papiera malo predsa len nádych väčšej istoty, pocitu, že predsa len nejaké peniaze máme. Toto zovšeobecnenie tak ako každé iné je výrazným zjednodušením skutočnosti, pretože naozaj sa rokmi vyprofilovala skupina užívateľov rôznych druhov ka-riet, ktorí si občas zakladajú na tom, že majú vo svojom súkromnom "portfóliu" všetky možné druhy, ale predovšetkým poznajú ich výhody a nevýhody. Podobne ako pri všetkom inom, aj pri platobných kartách je viac ako dôležité prečítať si, na čo slúžia i koľko stojí ich používanie. Za výraznú zmienku stojí fakt, že v obchode či službách je platenie kartou oveľa výhodnejšie, ako keď peniaze musia najprv vypadnúť z bankomatu do peňaženky a až potom do ruky pokladníka v obchode. Aj keď sú obeživo, nemusia behať zbytočne.
V minulosti, ak sme si na dovolenku nezobrali dosť peňazí, tĺkli sme si hlavu o múr (vtedy len Berlínsky, aj to zo "správnej" strany), že sme si mali vziať viac. Dovolenku si v súčasnosti môžeme užívať oveľa rozšafnejšie, pretože nás v čase núdze zachráni kreditná karta, nezaškodí pribaliť si šeky a napokon užitočné je poznať i kontakt na službu Western Union. A samozrejme, treba sa poistiť. Nikdy dopredu neviete, či si na jachte nezlomíte nohu, alebo či vám nestratia batožinu, alebo či sa nebudete musieť dopraviť domov skôr, dôvody nechcem ďalej ani rozpisovať. V minulej prílohe napísal jeden z autorov, že poistenie nie je nič viac než pokoj v duši. A je to tak. Pokoj v duši pocítil napríklad klient Allianz - Slovenskej poisťovne si svojho času zaplatil okolo sedemtisíc korún celoročné cestovné poistenie do USA, tam ho zastihla vážna choroba a poisťovňa za neho zaplatila 11 miliónov korún. Sám by ich nezaplatil, iba ak by padol Jackpot a rovno jemu do lona.
Každá poisťovňa presne vymedzuje, čo všetko môže byť predmetom poistky. V prípade, že sa niečo stane a bude sa mu-sieť angažovať, uvádza presne aj do akej výšky. Stojí za to prečítať si ponuky a vyberať si. Alebo si nechať poradiť.
Dovolenka je úžasný výmysel. Ak ju vieme prežívať, je krásna pri mori, na chalupe v Čiernom Balogu, na kaviarenskej tera-se nočného veľkomesta, pod hladinou mora i na vrchole hory (akejkoľvek). Peniaze k nej patria. Uvoľňujú myseľ. A aj tá si potrebuje na dovolenke oddýchnuť.
Spisovateľka Francoise Saganová bola príťažlivá v tom, že jej hrdinky neprežívali sociálne pády, netrpeli stále núdzou a ani ich nejaký zlý kapitalista nezneužil. Jednoducho žili a peniaze boli samozrejmou súčasťou ich života. Táto príloha je o tom, čo všetko môžete mať, akým najrôznejším spôsobom môžete prežiť dovolenku a platiť si ju. A ak si po návrate z dovolenky pri pohľade do peňaženky aj poviete "Dobrý deň smútok", spomeňte si, že Saganovej hrdinka ho prekoná. Tak prečo nie vy?
Autor: Eva Reiselová