JÁN CUPER, HZDS: „Civilizovaná Európa vždy vychádzala z hierarchie hodnôt. Aj na úsvite slovenských dejín bolo jasne konštatované ústami Andreja Hlinku, že Slovensko nesmie byť červené. Všade prišiel komunizmus z východu, iba na Slovensko zo západu z Čiech. Teraz ho chce pán Weiss priniesť z Bruselu?“
PETER MURÁNSKY, KDH: „Súdruh Weiss, vy ste tu ideologický skanzen ako bývalý komunista. Vaša cesta do modernej európskej ľavicovej strany bude ešte veľmi, veľmi dlhá. Podstatou vzniku EÚ bola myšlienka národných štátov z ich tradičnými hodnotami, ktorú tvorili vtedy kresťanskí demokrati. Samozrejme, že nechcete, aby súčasťou národnej identity bol tradičný pohľad na rodinu a ľudský život. Vy už máte národnú identitu vybranú, a to je vaše registrované partnerstvo.“
MICHAL DROBNÝ, HZDS: „Moji kamaráti zo Švédska, Dánska ma stále považovali za xenofobistu a izolacionistu vo vzťahu k rôznym veciam, dokiaľ som nepreveril ich deti, ktoré splodili v nemanželských vzťahoch, a deti, ktoré intelektuálne boli nad priemer našich detí, ale citovo boli také debilné a ploché, že sa nedalo s nimi komunikovať. Keď som im videl deti, povedal som im, páni, to sú chudáci. To sú naozaj emocionálne paškvily. Povedal som im, ako ste ich mohli takto vychovať. Vychovali ste ich vďaka tomu, že ste liberáli, že nemáte rodinu, nemáte k nej vzťah.“
KATARÍNA ČIŽMÁRIKOVÁ, nezávislá: „Nemám záujem, aby mi niekto z morálno-etických dôvodov prikazoval, ako sa mám reprodukčne správať. U nás by mala mať dôležité slovo aj tolerancia k iným. “ (sp)
Návrh deklarácie, ktorú predkladá KDH, v úvode vyzdvihuje, že naša krajina sa hlási ku koreňom, tradičným hodnotám a etickým princípom európskej civilizácie, ktoré prispeli k duchovnej jednote Európy.
„Uvedomujúc si nebezpečenstvo spochybňovania a relativizovania týchto hodnôt a princípov, súc presvedčená o potrebe zapojenia sa kandidujúcich krajín do diskusie o budúcej podobe Európskej únie, považuje za užitočné a potrebné rešpektovanie princípu zvrchovanosti členských štátov a štátov kandidujúcich na členstvo v Európskej únii v kultúrno-etických otázkach, ktorý spočíva v ponechaní rozhodovania o kultúrno-etických otázkach ochrany života a dôstojnosti ľudskej bytosti od počatia až po smrť, ochrany rodiny a inštitúcie manželstva ako základu spoločnosti, ako i rozhodovania o veciach s tým súvisiacich v oblasti zdravotníctva, výchovy a vzdelávania, vo výlučnej právomoci členských štátov a kandidujúcich na členstvo v Európskej únii, rešpektovanej úniou.“
„Princíp zvrchovanosti členských štátov a štátov kandidujúcich na členstvo v únii v kultúrno-etických otázkach vychádza z princípu subsidiarity, ktorý je osvedčenou zásadou rozdeľovania kompetencií a ktorý má byť rešpektovaný pri rozdeľovaní kompetencií medzi úniou a členskými štátmi vo všetkých oblastiach politiky, akými sú ekonomika, justícia a vnútorné záležitosti a spoločná zahraničná a bezpečnostná politika,“ píše sa v deklarácii. (hr)