BRATISLAVA – V parlamente sa prvýkrát v jeho histórii viedla vážna diskusia o podstate integrácie Slovenskej republiky do Európskej únie. Podnietili ju kresťanskí demokrati návrhom deklarácie o zvrchovanosti členských a kandidujúcich štátov únie v kultúrno-etických otázkach.
Parlamentná debata bola prekvapujúco pokojná. Viacerí poslanci tvrdili, že ich obohatila a že konečne boli svedkami klasického názorového konfliktu ľavice a konzervatívcov.
Šéfovi zahraničného výboru Petrovi Weissovi z SDĽ sa nepáčilo, že Slovensko by sa malo stať súčasťou Európskej únie, ale súčasne by „sme mali byť akýmsi ideologickým skanzenom, v ktorom sa budú uplatňovať presne vymedzené ultrakonzervatívne predstavy o obsahu a výkone niektorých ľudských práv“.
Podľa predkladateľa Vladimíra Palka z KDH deklarácia nehovorí o tom, aká má byť odpoveď na kultúrno-etické otázky, ale o tom, že na tieto otázky má odpovedať Slovenská republika, a nie Európska únia.
Peter Weiss považuje deklaráciu KDH nielen za zbytočnú, ale najmä: „KDH sa pokúša návrhom deklarácie využiť autoritu Národnej rady na posvätenie vlastnej ultrakonzervatívnej predstavy o rodine, reprodukčnom správaní človeka, o umelom prerušení tehotenstva, o sexuálnej výchove, o vzťahu spoločnosti k menšinám s inou sexuálnou orientáciou a na jej povýšenie na neodškriepiteľnú súčasť slovenskej národnej identity. S tým nemôžem v pluralitnej spoločnosti súhlasiť.“
Varoval, že sa vytvára základ na delenie Slovákov na dobrých a zlých, na tých, ktorí sú za tradičné hodnoty a na tých, ktorí sú za hodnoty, ktoré presadzuje zlý Európsky parlament.
Kresťanský demokrat František Mikloško zdôraznil, že KDH nezasahuje do sexuálnej orientácie ľudí. Bráni však myšlienku starú stáročia.
Líder kresťanských demokratov Pavol Hrušovský povedal, že na Slovensku „sme sa až príliš sústredili na ekonomický aspekt integrácie, ktorý je spojený s vidinou blahobytu“. Zdôraznil, že povinnosťou je chrániť slobodu a nevyzdvihovať ju nad ostatné hodnoty. Viaceré deklarácie Európskeho parlamentu sa podľa neho v otázkach rodiny a ochrany života prikláňajú k netradičnému kultúrno-etickému pohľadu a odporúčajú sa členským a kandidujúcim krajinám únie.
Návrh deklarácie podporilo zo 101 poslancov 59, proti bolo 15 poslancov, zdržalo sa 20 a 7 nehlasovalo. Proti deklarácii hlasovali poslanci SDĽ a nezávislí poslanci Jirko Malchárek, Katarína Čižmáriková, Peter Kresák a Ján Budaj. Hlasovania sa zdržali napríklad Béla Bugár, Gyula Bárdos, Robert Fico. Za boli poslanci HZDS, KDH, SDKÚ, DS, OKS, SNS P SNS, nezávislý poslanec Jozef Tuchyňa.
IGOR STUPŇAN