Budova gymázia - František Tóth na nej vymenil všetky okná za plastové, údajne z peňazí rodičov. |
Bývalý štátny tajomník ministerstva školstva a budúci minister kultúry František Tóth platí ako jeden zo zriaďovateľov súkromného gymnázia za prenájom školskej budovy na lukratívnom mieste na Bajkalskej ulici v Bratislave symbolickú korunu ročne. Budovu dostalo 1. súkromné gymnázium ešte v roku 2002 výhodne výpožičkou na 25 rokov. Zákon pritom povoľuje výpožičku iba na päť rokov.
Tóth sa bráni, že v čase, keď sa zmluva podpisovala, zákony neurčovali, na koľko rokov sa môže štátny majetok vypožičať. "Za to, že sa po uzavretí zmluvy zákon zmenil a stanovil maximálnu dobu výpožičky na päť rokov, predsa nemôžem," povedal SME.
Košický právnik Lukáš Skurka SME Tóthove slová potvrdil. "V čase podpísania zmluvy naozaj nebola lehota výpožičky regulovaná. Po poslednej novele zákona o správe majetku štátu však môže byť zmluva o výpožičke uzavretá len na päť rokov. Po tejto lehote ju možno predĺžiť ešte na dalších päť rokov, a potom sa majetok musí vrátiť do rúk štátu."
V čase podpísania zmluvy bola budova v správe štátu, konkrétne Okresného úradu Bratislava II. Zmluvu o výpožičke na 25 rokov podpísal jeho vtedajší prednosta Peter Kolesár, rok predtým, ako sa v rámci decentralizácie okresné úrady zrušili.
Potom sa budova stala majetkom Krajského školského úradu v Bratislave. Ten s ňou však nemôže nakladať, keďže je na najbližších 25 rokov "vypožičaná".
Ľubomír Pajtinka, terajší prednosta Krajského školského úradu pripustil, že sa im výpožička na taký dlhý čas zdala naozaj nevýhodná a zmluvu preto viackrát kontrolovali. "Na druhej strane, pán Tóth má pravdu v tom, že do budovy investoval niekoľko miliónov korún - vymenil všetky okná za plastové, zrekonštruoval vnútorné priestory, osadil novú sanitu. Argumentoval tým, že výpožička na kratší čas by preňho z hľadiska investícií bola nevýhodná," povedal Pajtinka.
Podľa zákona možno prenajať štátny majetok bezodplatne, teda výpožičkou, len ak je to pre mesto ekonomicky alebo inak výhodné. Keďže štát nemusel budovu rekonštruovať, môže sa to považovať za ekonomicky výhodný obchod.
František Tóth SME potvrdil, že peniaze, ktoré investovali do budovy, sa vyšplhali na niekoľko miliónov korún. "Boli vyzbierané od rodičov, pretože boli ochotní zaplatiť školné na niekoľko rokov dopredu."
Na otázku SME, či je v poriadku, keď ako štátny úradník podniká v súkromnom sektore, odpovedal. "Gymnázium je súkromné, ale neziskové. Nejde teda o podnikanie, ide skôr o verejnú službu poskytovanú neštátnou školou."
(sr)