V školách sa ročne stane asi 6000 úrazov, čo znamená, že úraz utrpí každý 167 žiak. Za úraz v škole zodpovedá škola, a žiakovi by preto mala zaplatiť bolestné. ILUSTRAČNÉ FOTO SME - SOŇA REBROVÁ |
Na jednej z košických základných škôl sa počas prestávky pobili dvaja chlapci. Jeden skončil s dvojnásobnou zlomeninou nohy, z ktorej sa bude liečiť osem týždňov. Chlapcovi rodičia sú pobúrení, pretože dozorujúca učiteľka tesne po incidente namiesto toho, aby obeti pomohla, sa na ňu vykričala. "Synovi povedala, že keď z toho bude mať nejaké problémy, poláme mu aj druhú nohu," hovorí matka. Jej meno ako i názov školy sme sa rozhodli nezverejniť, aby chlapec nemal zo situácie ešte väčšiu traumu.
Rodičia podali na učiteľku za tento výrok trestné oznámenie. Prešetrovala ho už aj polícia. "V akom štádiu je vec teraz, nevieme," hovorí matka. Tvrdí, že škola sa snažila prípad ututlať, pretože ich prvá verzia bola, že chlapec si zlomil nohu pri páde počas naháňačky v triede.
Riaditeľka školy obvinenie rozhodne odmieta. "Nič sme neututlávali, ani sa to nedá. Podľa predpisov ak dieťa do troch dní po úraze nepríde do školy, musíme spísať zápisnicu o úraze. A to sme aj urobili."
Na margo učiteľkinho výroku hovorí, že neodznel presne tak, ale priznala, že nejako podobne. "Títo chlapci cez prestávky často porušovali školský poriadok, neposlúchali, nereagovali na upozornenia. Máme v škole 800 žiakov, príďte sa cez prestávku pozrieť, čo sa tu deje. Krátko po úraze sa učiteľka zľakla, je mladá, začiatočníčka, tak to z nej vyhŕklo. Navyše si myslela, že chlapec simuluje, nevyzeralo to na vážny úraz," hovorí riaditeľka.
O čosi neskôr však vraví aj iné. "Chápem, že rodičia, najmä otec, sú veľmi nahnevaní. Chlapec vraj štyri dni doma od bolesti plakal, nemohol spávať. Ale veď my tiež nechceme, aby sa tu stávali úrazy. Aj my sme sa zľakli, chlapec nám tu kričal, omdlieval od bolesti, poháre vody sme mu nosili."
Dnes je už úraz prešetrený, ako svedkovia vystupovali tri spolužiačky. S najväčšou pravdepodobnosťou sa stal tak, že keď sa chlapci bili, jednému z nich sa zakliesnila noha medzi nohy lavice, a druhý chlapec naňho v tej chvíli spadol a nechtiac mu zlomil nohu.
"Rodičia hádžu vinu na druhého chlapca aj na učiteľku, ale naším prešetrením sa dokázalo, že vina nie je na ich strane. Chlapci porušili vnútorný poriadok školy, ktorý hovorí, že počas prestávok sa nesmú biť ani fyzicky napádať. Môžu ísť len na WC a späť a pripravovať sa na vyučovanie," hovorí riaditeľka.
S úrazmi v škole má skúsenosti aj mnoho iných rodičov. Eva Brainová z Bratislavy napríklad spomína na deň spred roka, keď si jej syn zlomil v triede pri páde ruku. "Učiteľka sa mu na ňu ani nepozrela. Keď vravel, že má bolesti, hovorila mu, že má vydržať. A pritom, keď som preňho prišla, bolo jasne vidieť, že ruka je zlomená, bola neprirodzene vykrútená a opuchnutá."
Linda Halászová, matka sedemročnej Henriety, zase spomína, ako jej dcéra nedávno spadla zo školských preliezok rovno na hlavu. "Je mi jasné, že úraz sa môže stať kedykoľvek, za to učiteľku neobviňujem. Problémom však bolo, že v čase úrazu na školskom dvore nikto nebol, takže som nevedela, z akej výšky spadla a ani ako. Učiteľka na môj náznak výčitiek dcérke povedala: No tak nešikovné deti asi nebudeme púšťať na preliezku, však, Henrietka?!" (sr)