
Na protest proti presídleniu do Číny si 50 ľudí na demonštrácii v Hongkongu vyholilo hlavu. FOTO – REUTERS
sti bojujúci za ľudské práva.
Tento prípad komplikuje veľmi napätú situáciu v Hongkongu, ktorý bude musieť opustiť po nariadení Najvyššieho súdu niekoľko tisíc čínskych rodín. Ich ďalší osud je po návrate do komunistickej vlasti neistý.
Päť ľudí vracajúcich sa z Hongkongu zadržali okamžite potom ako prekročili čínsku štátnu hranicu. „Požiadali ich, aby každý zaplatil 5-tisíc juanov (609 amerických dolárov). Jeden z nich ich mal, ostatných však zadržiavali. Po dvoch dňoch jedna rodina zaplatila. Ďalších troch zbili, keď povedali, že toľko nemajú,“ tvrdí Fu Kai Hui. Aj Fu, aktivistka z výboru ľudí vracajúcich sa do Číny, bude musieť do dvoch mesiacov Hongkong opustiť.
Do Číny sa zatiaľ vrátilo 450 ľudí. Väčšina z nich sa predtým na prosperujúci ostrov dostala ilegálne, alebo si predĺžili turistické víza. Rozhodnutie Najvyššieho súdu v Hongkongu 10. januára napokon zmarilo sny tisícok Číňanov. Tí už niekoľko rokov hľadali medzi paragrafmi priestor na legalizáciu ich pobytu. Neuspeli, a tak do 31. marca musia Hongkong opustiť. Ináč ich čaká deportácia.
Hongkong patrí aj napriek poklesu v posledných rokoch medzi najprosperujúcejšie miesta na svete. V ázijskom svete je obrovským ťahákom. Po prechode spod britskej správy pod čínsku v roku 1997 si zachoval pomerne silnú autonómiu v rozhodovaní. Podľa dohody medzi Britániou a Čínou si ešte 50 rokov po prevzatí Čínou bude môcť udržať „kapitalistický systém“. Práve ten priťahuje Číňanov – veď len od roku 1949 do roku 1962 z tejto krajiny prišlo viac než milión utečencov.
Najvyšší súd však 10. januára rozhodol, že nové storočie pre 5114 pevninských Číňanov a ich rodiny v Hongkongu nebude také šťastné ako pre ich predchodcov. Len 300 žiadateľov splnilo kritériá a môžu zostať. Ďalších tisíc prípadov môže prehodnotiť hongkonská vláda.
Oficiálni predstavitelia sa zatiaľ k prípadu na hraniciach stavajú zdržanlivo. „Dohoda je taká, že ak majú navrátilci platné dokumenty, nebudú potrestaní. Dáme prípad prešetriť,“ povedala hovorkyňa čínskej vlády v Hongkongu. Podľa Fu však boli dokumenty určite v poriadku.
„Ľudia, ktorí budú cestovať späť, si už viac ničím nebudú istí. Vláda by mala vyriešiť celý problém tak, že by im umožnila zostať,“ tvrdí kňaz Franco Mella, ktorý prípad sleduje od začiatku.
Fu tvrdí, že ľudia sa boja represálií. „Znepokojuje nás, že vláda v Hongkongu nedokáže dodržať sľub, že tí, ktorí sa vrátia, nebudú potrestaní.“ (mch, reuters)