
Hviezdy večera: manželka dôstojníka CIA Johnyho Spanna, ktorý ako prvý Američan zahynul v Afganistane (úplne vľavo), dočasný afganský premiér Hamíd Karzaj, Laura Bushová a Ronnie Raikes, člen špeciálnych jednotiek, ktorý sa zranil pri Kandaháre. FOTO – RETUERS
Správa o stave únie je síce politická záležitosť, ale pripomína showbiznis. Televízie ju vysielajú naživo, v budove Kongresu sedia najväčšie celebrity amerického života. Každý detail je dokonalý.
Začal s tým Ronald Reagan. Do Kongresu medzi politikov a sudcov pozval Lennyho Skutnicka. Tento obyčajný washingtonský úradník zachránil život pilotovi lietadla, ktoré havarovalo pri lete ponad rieku Potomac. Stal sa hrdinom a Reaganovi imidžmejkeri to využili. Odvtedy sa správa o stave únie podobá skôr na hollywoodsku show, napísal týždenník Newsweek.
Teraz bol najväčšou hviezdou dočasný afganský premiér Hamíd Karzaj, ktorý sedel hneď vedľa Bushovej manželky Laury. Okrem neho boli v Kongrese ďalší hrdinovia: vojak špeciálnych jednotiek, ktorý sa zranil v Kandaháre, letušky, ktoré zastavili bombový pokus teroristu R. Reida.
Do poslednej chvíle sa nevedelo, či príde aj viceprezident Dick Cheney. Od teroristického útoku sa s Bushom nikde neobjavili spoločne. Cheney nakoniec prišiel. Bezpečnostné opatrenia však boli najprísnejšie v histórii.
Bushovi poradcovia napísali 18 verzií prejavu. O konečnej podobe rozhodol Bush na prechádzke v záhrade pri Bielom dome.
Ostávalo ešte rozhodnúť zopár detailov. „Moji drahí Američania,“ obrátil sa na tlačovke na novinárov. „Mám si vziať červenú alebo modrú kravatu?“ Hlasovanie reportérov bolo veľmi tesné. Prezident si nakoniec vzal svetlomodrú.
Aby bol text príťažlivý, musia ho do poslednej chvíle tajiť. Ľudia vedia len o základných témach. Ako vo filme – námet poznáme, ale na konkrétne scény ideme do kina.
MICHAL FRIŠ