ani nie je v takej situácii ako dnes.
Bush sa pokúsil dodať zahraničnopolitickým témam vnútroamerický význam. Ohrozenie zvonku chce využiť na získanie podpory doma.
V otázkach vojenskej odplaty Busha demokrati naďalej podporujú. Jeho plány na ozdravenie ekonomiky ale odmietajú. Aj preto sa pokúsil v Kongrese ukázať, že útlm ekonomiky a vojna spolu súvisia.
Bushovi zatiaľ nehrozí osud jeho otca. Ten síce bodoval zásahom v Iraku. Zabudol pri tom na domáce témy a Američania radšej zvolili Billa Clintona. Aj posledné prieskumy verejnej mienky hovoria, že Bush junior má ešte stále viac ako 80-percentnú podporu. Voliči mu dokonca veria, že aj ekonomické problémy zvládne lepšie ako demokrati. „Ľudia sa na neho teraz nepozerajú len ako na prezidenta, ale ako na dôležitého prezidenta,“ povedal denníku The New York Times profesor histórie na Columbia University Alan Brinkley.
Napriek tomu bol jeho prejav začiatkom predvolebnej kampane. Na jeseň sa bude voliť úplne nová Snemovňa reprezentantov a tretina Senátu. Ak by sa republikánom podarilo vyťažiť z Bushovej popularity maximum, mohli by ovládnuť Kongres. To by potom umožnilo Bushovi bez problémov presadiť aj reformy, ktoré sa demokratom nepáčia.
(kos)