„Je to zasahovanie do vnútorných záležitostí Iránu… dúfame, že svet nadvládu USA nebude ďalej prijímať. Pán Bush by urobil lepšie, keby podal dôkazy pre svoje obvinenia. Musí vedieť, že opakovanie týchto obvinení mu nepomôže,“ povedal iránsky minister zahraničia Kamál Charrazí.
Odpoveď Iraku bola podobná. „Amerika je jedinou krajinou na svete, zároveň so sionistickým národom, ktorá praktizuje štátny terorizmus namierený proti ľuďom a vládam, ktoré ju neposlúchajú. To všetko pod hlavičkou boja proti terorizmu,“ povedal Salem al-Qubaissi, šéf parlamentnej komisie pre medzinárodné vzťahy.
Bush ďalej hovoril o teroristickom podsvetí a nebezpečných organizáciách ako Hizballáh, Hamas, Islamský džihád.
„Budeme v boji pokračovať bez ohľadu na americké obviňovanie,“ povedal Ziád Nachal, hovorca extrémistov z organizácie Islamský džihád. Tvrdí, že oni aj ich kolegovia z Hamasu majú právo brániť sa „proti sionistickej okupácii“. „USA nemajú právo viniť nás z terorizmu, keď sa na ňom denne vraždami, ničením a hospodárskym rabovaním samy zúčastňujú.“
Ani politikom na Filipínach sa nepáči, že ich Bush zaradil k hrozbám pre Ameriku. Práve v týchto dňoch sa začína spoločná americko-filipínska operácia proti teroristom zo skupiny Abú Sajjáfa. Filipínsky minister obrany Angelo Reyes vyhlásil, že jeho krajina víta pomoc Ameriky. Nedonúti ale filipínsku vládu konať proti záujmom vlastnej krajiny. (čtk, tasr, miš)
O ČOM HOVORIL
Vojna
Afganistan je len začiatkom. Medzi nepriateľov zahrnul aj „diabolskú os“ – Irán, Irak a severnú Kóreu.
Ekonomika
Požiadal Kongres o rovnakú spoluprácu, akú prejavil vo vojne proti terorizmu. Receptom na ekonomickú recesiu sú podľa neho pracovné príležitosti.
O ČOM NEHOVORIL
Usáma bin Ládin a Enron
Obidvom sa nevyhol, konkrétne mená ale nespomenul. (r)