
Busha počas 48-minútového prejavu 70-krát prerušili potleskom. FOTO – REUTERS
Bush ich upozornil, že nemôžu pokračovať v politike výroby a šírenia zbraní hromadného ničenia. Celkom jasne ale tiež ukázal, že je pripravený konať: „Nebudem čakať na udalosti vo chvíli, keď sa nebezpečenstvo zvyšuje.“
Severokórejský diktátor Kim Čong-il si v tichosti vybudoval síce neveľký, ale zato mimoriadne nebezpečný arzenál jadrových zbraní. Experti potvrdzujú, že má rakety, ktoré sú schopné zasiahnuť západné pobrežie Ameriky. Ohrozené môžu byť mestá ako Los Angeles či San Francisco.
Irán zasa dodáva zbrane rôznych typov každému, kto o ne požiada. Stále menej pochybností je o tom, že spolupracuje s teroristickými skupinami. Jednu z nich Hizballáh, ktorý pôsobí v Libanone a napáda z času na čas Izrael, Bush aj spomenul.
V zostave nebezpečných štátov zvlášť pripomenul diktátorský režim Saddáma Husajna v Iraku, o ktorom je známe, že sa venuje výrobe chemických, biologických, ale aj nukleárnych zbraní napriek tomu, že pred vyše desiatimi rokmi dostal poriadnu lekciu.
Tieto tri štáty, zdôraznil Bush, spolu s tisíckami teroristov vycvičených v Afganistane, ale aj inde v táboroch al-Káidy, predstavujú nebezpečenstvo nielen pre Ameriku, ale pre celý svet. V Pchjongjangu, Teheráne a Bagdade by mali teraz urýchlene premýšľať, čo ďalej.
Diabolská os je novinkou. Doteraz tieto krajiny Amerika väčšinou označovala ako „darebácke štáty“.
Razom sa zmenil aj charakter americkej odplaty. Doteraz Bush hovoril o teroristoch a krajinách, ktoré im pomáhajú. Hlavným cieľom Washingtonu bolo poraziť celosvetovú teroristickú sieť al-Káida. Hovorilo sa o vojne proti terorizmu. Po včerajšku však celkom jasne medzi najhorúcejších nepriateľov patria aj krajiny ohrozujúce svet. „Spojené štáty nedovolia najnebezpečnejším režimom sveta, aby nás ohrozovali…,“ povedal Bush.
Najmä Irak sa spomínal už tesne po 11. septembri. Vtedy sa však Bush priklonil na stranu ministra zahraničných vecí Colina Powella a v záujme vybudovania protiteroristickej koalície ustúpil od zvrhnutia režimu Saddáma Husajna. Po včerajšku sa zdá, že k slovu sa opäť dostávajú jastrabi z Pentagonu. „Tvrdé krídlo argumentovalo, že po 11. septembri nie je možné žiť vo svete, v ktorom má Irak, Irán a severná Kórea zbrane hromadného ničenia. Bush si teraz túto paradigmu celkom osvojil,“ povedal denníku The New York Times zahraničnopolitický analytik Brookings Institution Ivo Daalder.
Autor: MICHAL HAVRANMATÚŠ KOSTOLNÝ