"Osobné poznámky spáliť. Prosím, aby na to dozeral kňaz Stanislaw," napísal pápež Ján Pavol II. (vpravo) vo svojom testamente. Stanislaw Dziwisz ho nepočúvol. FOTO: ČTK/AP
Tieň Jána Pavla II., jeho dlhoročný osobný tajomník a blízky priateľ Stanislaw Dziwisz (66) neposlúchol svojho pápeža. Čerstvý krakovský arcibiskup v sobotu oznámil, že nespálil pápežove poznámky, ako ho o to Ján Pavol II. pred takmer tridsiatimi rokmi požiadal. Naopak, postará sa o to, aby zostali zachované.
"Je to obrovský poklad," vysvetľoval svoje rozhodnutie Dziwisz.
Čo sa nespálilo?
"Nič nebolo spálené. Nič nie je vhodné na spálenie, všetko by malo zostať zachované pre históriu a budúce generácie," povedal Dziwisz v rozhovore pre poľský štátny rozhlas. Poznámky týkajúce sa viacerých tém by podľa neho mali byť postupne sprístupňované aj pre verejnosť. Zatiaľ však nespresnil, kedy a ako by sa tak malo stať. Neuviedol ani žiadne detaily z pápežových ručne písaných poznámok. Niektoré však podľa neho môžu napomôcť urýchlenému beatifikačnému procesu, ktorý má viesť k vyhláseniu Jána Pavla II. za svätého. Malo by sa tak stať najneskôr o päť rokov.
Pápež po sebe okrem písomností nezanechal žiadny materiálny majetok. Dziwisza o ich zničenie požiadol v testamente už v marci 1979, krátko nato, ako nastúpil na vatikánsky stolec.
Návrat do Krakova
Dziwisz stál pri Wojtylovi od roku 1966, keď pôsobil ako krakovský arcibiskup. Po pápežovej smrti sa Dziwisz symbolicky vrátil do južného Poľska a od piatka ujal sa "jeho" arcidiecézy. V poľskom vysielaní Rádia Vatikán si zaspomínal, ako mu Wojtyla po konkláve hovoril, že "si od hrobu svätého Stanislava k hrobu svätého Petra berie so sebou celý krakovský kostol". "Teraz som ja z vôle jeho nástupcu Benedikta XVI. vyslaný od hrobu sv. Petra k svätému Stanislavovi," povedal Dziwisz.
"Počas pontifikátu Jána Pavla II. bola jeho oficiálna funkcia prefekt pápežského domu. Išlo o vysokú, hoci nie centrálnu funkciu v cirkevnej hierarchii. On organizoval súkromný život Jána Pavla II.," napísal o Dziwizovi poľský týždenník Polityka. Niektoré poľské médiá napísali, že keď sa pápežovo zdravie podlomilo, stal sa de facto jeho hlasom a získal tak obrovský vplyv vo Vatikáne.
Do Krakovskej katedrály nastúpil Dziwisz minulý týždeň po kardinálovi Francizskovi Macharskom (78), ktorý pre vysoký vek žiadal o odchod do dôchodku už skôr. Chcel odísť ešte za Jána Pavla II., ktorý ho poprosil, aby ešte na svojom poste zotrval. Teraz ho na dôchodok pustil Benedikt XVI.
Stanislav Dziwisz (66)
dlhoročný osobný tajomník a priateľ Jána Pavla II., od 3. júna krakovský arcibiskup, poľský časopis Polityka o Dziwiszovi: "Pápež-Poliak slúžil cirkvi i svetu a pápežovi slúžil Dziwisz, najvernejší z verných. Stál pri ňom pri jeho najdramatickejších chvíľach, keď ho 13. mája 1981 postrelil atentátnik Aly Agcy, ako aj držal jeho dlaň počas jeho posledných sekúnd." Ján Pavol II. (1920 - 2005)
tretí najdlhšie pôsobiaci pápež (26 rokov), vlastným menom Karol Wojtyla, bývalý krakovský arcibiskup, v máji sa začal proces jeho beatifikácie.