FOTO |
K. F., Sereď
Vädnutie a usychanie koncov mladých výhonkov jabloní a hrušiek spôsobuje bodruška hrušková (Janus compressus). Na rozhraní zvädnutej a zdravej časti výhonkov sa nachádzajú drobné vpichy alebo zárezy, ktoré vytvárajú akýsi závit postupujúci od vrcholu k báze výhonkov. Obyčajne do najnižšie položeného zárezu zasunie samička bodrušky jediné vajíčko. Vyliahnutá larva vyžiera dreň výhonku a postupuje smerom k jeho báze. Počas svojho vývoja vyžerie približne 10- až 12-centimetrovú chodbičku. Vyvíja sa pomaly a dospieva až na jeseň. Dospelá larva v letorastoch prezimuje a kuklí sa na jar, spravidla v apríli. Dospelé bodrušky sa liahnu od začiatku mája, hneď sa pária a samičky onedlho začínajú klásť vajíčka.
Bodruška hrušková má iba jedno pokolenie za rok. Škody, ktoré spôsobuje, nebývajú veľké, skôr nápadné, preto ani netreba proti nej chemicky zasahovať. Stačí odstránenie poškodených výhonkov 10 až 15 centimetrov pod zárezmi.
Nestihol som urobiť postrek višní proti monilióze a už nachádzam uschnuté konce výhonkov. Dá sa proti ochoreniu ešte zasiahnuť?
P. M., Levice
Chemický zásah proti moníliovému odumieraniu kvetov a výhonkov višní by už bol v tomto období neúčinný, preto vám odporúčam postupné odstraňovanie uschnutých koncov výhonkov k najbližšiemu zdravému výhonku ešte počas vegetačného obdobia.
Ing. JURAJ MATLÁK