BRUSEL - Európska únia by mala sprísniť svoju politiku proti komunistickému režimu Fidela Castra. Vyzvali na to včera v Bruseli europoslanci z frakcií ľudovcov aj liberálov. O niekoľko dní budú o postoji proti Kube rokovať ministri zahraničných vecí štátov Európskej únie.
Málokto v Bruseli verí, že štáty únie by opäť zaviedli proti Kube diplomatické sankcie, ktoré v januári na žiadosť Španielska čiastočne zrušili.
Český minister zahraničia Cyril Svoboda si napriek tomu myslí, že zmierňovať sankcie proti Kube je neefektívne. Len nedávno Kuba vypovedala českého senátora Karla Schwarzenberga. To, že Castro povolil stretnutie domácej opozície, ešte podľa Svobodu "neznamená, že sa niečo zmenilo".
Svoboda včera hovoril s predsedom parlamentu Pavlom Hrušovským, ktorý v Bruseli vo svojom vystúpení podporil kubánsky disent. "Sú dôvody, aby sme sprísnili sankcie, lebo kubánsky režim zhoršil podmienky pre politických väzňov," povedal.
Na pôde europarlamentu včera diskutovali europoslanci a zástupcovia mimovládnych organizácií z ôsmich členských krajín únie vrátane Slovenska, Česka či Poľska. Podporu politike najznámejšieho kubánskeho disidenta Oswalda Paya vyjadrilo svojím podpisom 205 europoslancov vrátane deviatich slovenských europoslancov. Väčšina diskutujúcich sa včera zhodla, že na Kube je naďalej nulová sloboda tlače, vo väzení sedí 400 politických väzňov a Castro zatýka ďalej.
Španielsko však trvá na tom, že únia má postupovať proti Kube miernejšie. Karl Schwarzenberg si myslí, že napokon z toho bude "kompromis medzi španielskym a českým stanoviskom".
MIRIAM ZSILLEOVÁ, Brusel