Generálny sekretár Európskej komisie Aidan White pre SME povedal, že médiá bežne spolupracujú s vyšetrovateľmi v "prípadoch vážneho verejného záujmu". Využitie média bez jeho vedomia, čo bol aj slovenský prípad, však považuje za "šokujúce zneužitie a mediálnu manipuláciu nielen voči médiám, ale aj voči publiku".
Nicholson s ním nesúhlasí: "V niektorých zahraničných organizáciách a mimovládkach sú úplne mimo, pokiaľ ide o vzťah sloboda a spravodlivosť v takých krajinách, ako je Slovensko."
S Whiteom z iného dôvodu nesúhlasí ani investigatívny novinár týždenníka Respekt Jaroslav Spurný, ktorý povedal, že novinár nikdy nemôže pristúpiť na vedomú spoluprácu s políciou a na základe toho zverejniť lož.
To si myslí aj Bill Kovach, šéf amerického Výboru znepokojených novinárov. "Ak by televízia odvysielala zábery mŕtveho tela s vedomím, že to je celé len fikcia a súčasť policajnej akcie, tvrdo by porušila pravidlá žurnalistickej etiky a podkopala vlastnú dôveryhodnosť."
V Čechách polícia postupovala podobne, ale nie s takým využitím médií, v prípade objednávky vraždy novinárky Sabiny Slonkovej. Vrah, u ktorého si štátny úradník Karel Srba vraždu objednal, sa po zadaní objednávky prihlásil polícii. Tá Slonkovú skryla s tým, že v redakcii povedala, že išla na dovolenku.
Polícia potom do ČTK poslala krátke vyhlásenie, že našla mŕtvu neznámu ženu s opisom, ktorý sedel na Slonkovú a že sa ju snaží identifikovať. České médiá správu zverejnili len ako nepodstatnú. Vrah však aj ňou Srbovi dokazoval, že vraždu vykonal. Na základe odpočúvaní potom polícia objednávku Srbovi dokázala.
Slovenská polícia podľa Spurného mohla postupovať podobne. Spôsob, aký použila s nafingovaním mŕtveho tela, považuje za priveľmi brutálny.
Spurný aj Nicholson hovoria, že polícia v anglosaských krajinách využíva manipuláciu bežne a novinári neprotestujú, lebo by ich obvinili, že sú proti spravodlivosti.
Aj Kovach hovorí, že v Spojených štátoch je to na dennom poriadku. "Je to správne, keď to môže pomôcť niekoho zachrániť, alebo zamedziť zločinu". Polícia však má množstvo nástrojov, ako informáciu dostať k páchateľom a nepotrebuje ‚na to zneužívať dôveryhodnosť média'." Byť súčasťou policajnej akcie nie je podľa neho úlohou médií v demokratickej spoločnosti.
(mož, kos, lk)