Pôvodný rozsudok nad Andersenom viedol k rozpadu firmy, ktorá kedysi patrila do takzvanej veľkej päťky poradenských a účtovníckych firiem. O prácu tak prišlo cez 28-tisíc ľudí.
Andersen bol dlhý čas audítorom Enronu. Audítor podľa súdneho verdiktu nečestne nútil svojich zamestnancov, aby v októbri a novembri 2001 ničili dokumenty súvisiace s auditom Enronu a utajili tak fakty pred federálnymi vyšetrovateľmi.
Predseda najvyššieho súdu William Rehnquist však súhlasil s vtedajším argumentom firmy. Podľa neho mal členov súdnej poroty niekto informovať, že je nevyhnutné dokázať úmyselné marenie vyšetrovania. Za bežných okolností podľa Rehnquista nie je chyba, keď manažér nariadi zamestnancom, aby sa držali pravidiel pre nakladanie s chybnými dokumentmi, ktoré hovoria o ich likvidácii.
Porota však dostala iné inštrukcie. Právnici jej vysvetľovali, že Andersen môže uznať za vinný, i keby bola audítorská firma presvedčená, že jej správanie bolo zákonné, dodal Rehnquist. Najvyšší súd preto zrušil rozsudok federálneho odvolacieho súdu a poslal prípad späť na prerokovanie. Ministerstvo spravodlivosti je rozhodnutím najvyššieho súdu znepokojené, ale rešpektuje ho.
Enron bol významným výrobcom elektriny. V decembri 2001 vyhlásil v tom čase najväčší bankrot v americkej histórii. Stalo sa tak potom, čo vyšli najavo účtovné podvody, ktoré skrývali obrovskú zadlženosť firmy.
Andersen, bývalý audítor Enronu, má po rozhodnutí súdu o vine, len cez dvesto zamestnancov, ktorí sa zaoberajú predovšetkým administratívou a právnymi záležitosťami. (reuters, čtk)