BRATISLAVA - Zo slovenskej burzy postupne miznú akcie, s ktorými sa dá obchodovať. Kým v roku 2001 bolo na trhu takmer 900 emisií akcií a podielových listov, vlani ich neboli ani štyri stovky. Z trhu svoje akcie sťahujú aj firmy, s ktorými sa kedysi čulo obchodovalo - VSŽ (dnes Slovenský investičný holding), Slovakofarma (Zentiva), Nafta Gbely či Dunaj - obchodné domy.
Predaj akcií na kapitálovom trhu je všade vo svete jedným zo spôsobov, ako firma získava investorov a teda aj kapitál. "Na Slovensku v podstate kapitálový trh neexistuje, takže sme nemali žiadny prínos z toho, že sme boli na burze," odôvodnil stiahnutie akcií z trhu člen dozornej rady likérky St. Nicolaus Róbert Spišák. Likérka z burzy odíde v najbližších týždňoch.
Slovensko burzu asi predá
Vláda sa pokúsi mŕtvy kapitálový trh predať strategickému investorovi. Oficiálne sa počíta s tým, že Fond národného majetku ovládne Centrálny depozitár cenných papierov a jeho následným pričlenením k burze zvýši jej základné imanie a kapitálový trh tak dostane pod svoju kontrolu. Celá burza by potom mohla byť predmetom privatizácie. Dnes sa FNM o akcionársky vplyv na burze delí s niekoľkými bankami.
"V budúcnosti, keď budeme rozhodujúcimi akcionármi burzy, bude aktuálna aj otázka ďalšieho nakladania s naším podielom. Je pravdepodobné, že burzu sprivatizujeme," povedala hovorkyňa FNM Tatjana Lesajová.
Poradca ministra financií Peter Papanek privatizačné zámery potvrdil s tým, že v súčasnosti sa pripravuje výber poradcu zodpovedného za ocenenie Centrálneho depozitára cenných papierov a za poradenstvo pri následnej privatizácii celej burzy.
Rakúsko-uhorské ambície
Slovenský kapitálový trh sa možno stane súčasťou vznikajúcej stredoeurópskej burzy. Viedenská burza v najbližších týždňoch preberie 68 percent burzy v Budapešti a začína sa obzerať aj po iných krajinách. "S Prahou a Varšavou by sme mali podobnú zmluvu uzavrieť najneskôr budúci rok," povedal nemeckému denníku Handelsblatt člen predstavenstva viedenskej burzy Stefan Zapotocky.
Viedeň sa podľa českého týždenníka Euro snaží vytvoriť alianciu búrz štátov, ktorých hranice v podstate kopírujú hranice niekdajšieho Rakúska-Uhorska a Poľska. Do toho územia spadajú aj Bratislava či Ľubľana.
Viedeň si od aliancie sľubuje vytvorenie stredoeurópskej burzy s trhovou kapitalizáciou porovnateľnou s Zürichom alebo Madridom.