Voľné pozemky v okolí letiska sú v súkromných rukách. Šípka vpravo ukazuje na ďalšie súkromné pozemky. FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ |
BRATISLAVA - Bratislavskí poslanci vymenili štyri hektáre mestských stavebných pozemkov vedľa Letiska M. R. Štefánika, ktoré sa má privatizovať, za štyri hektáre bezvýznamnej ornej pôdy vo Vrakuni. Za výmenu vzácne zahlasovalo všetkých 62 prítomných poslancov.
Na nevýhodnú výmenu upozornil Mestský výbor Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny. Primátora Andreja Ďurkovského z KDH vyzval, aby ju neschválil, ale ten medzičasom uznesenie podpísal. Jeho tlačové oddelenie denníku SME neodpovedalo na otázku, či je výmena pre mesto výhodná, ani nevysvetlilo, aké má plány s ornou pôdou.
Aj šéf mestského klubu KDH Pavol Baxa povedal, že zvážia, či nepožiadajú primátora, aby hľadal možnosti, ako výmenu zastaviť. "Nevedeli sme o zámere privatizácie."
Právnik Vladimír Pirošík hovorí, že primátor je poslednou možnosťou, ako výmenu zastaviť. "Proces výmeny prebehol zákonným spôsobom," vysvetlil. Nehospodárne nakladanie s majetkom sa nedá právne napadnúť, nemôže ho skontrolovať ani Najvyšší kontrolný úrad, pretože na to nemá právomoci.
Predseda mestského klubu SDKÚ Milan Cílek je presvedčený, že výmena je pre mesto výhodná. "Výmena bola výhodná, lebo nám ide o rozvoj mesta, letiska a priľahlých pozemkov," tvrdí Cílek. "Riadili sme sa najmä vyjadreniami dotknutých mestských častí Vrakune a Ružinova, čo je pre nás priorita, lebo starostovia najlepšie vedia, čo sa v ich blízkosti deje."
Na súhlas starostu Ružinova a komisií pri mestskom zastupiteľstve sa odvolal aj primátor Ďurkovský.
Starosta Ružinova Pavol Kubovič z SDKÚ hovorí, že odvolávať sa na starostov v prípade pozemkov, ktoré vlastní mesto, je zavádzanie. "Len sme vyhoveli žiadosti mesta, nebola to naša iniciatíva." Dodal, že za predaj či výmenu mestských pozemkov sú vždy zodpovední mestskí poslanci a primátor.
Starostka Vrakune Ľudmila Lacková potvrdila, že výmena bola iniciatívou mesta. Sama ju však víta, pretože nový investor, ktorý pri letisku postaví "cargo sklady alebo obslužný hotel", bude platiť Vrakuni dane z nehnuteľností.
Firma F&P, ktorá pozemky získala, na nich zrejme postaví administratívnu budovu. Podľa konateľa spoločnosti Juraja Potočára mesto vlastnilo len pásy pozemkov, obklopené pozemkami, ktoré patria firme, a výmenou sa pozemky scelili.
Hovorkyňa letiska Želmíra Habánová povedala, že priestor na rozširovanie letiska je obmedzený, pretože je takmer zo všetkých strán obklopené zastavanými plochami. Vymenený pozemok je jednou z mála voľných plôch v blízkosti letiska. Vzhľadom na rastúci počet cestujúcich letisko nevyhnutne potrebuje rozšíriť terminál a infraštruktúru v "prednádraží", kde by mali pribudnúť služby a parkovacie miesta. "Je nevyhnutné, aby budúci investor vybudoval viacposchodový parkovací dom."
INGRID DROZDÍKOVÁ