Hlboké hrdlo Mark Felt.
FOTO - REUTERS
Muž bez mena, ktorý položil v roku 1974 prezidenta Richarda Nixona. Muž, ktorý roztočil aféru Watergate. Teraz sa priznal. "Ja som ten chlapík, ktorého volali Deep Throat," povedal Mark Felt.
Mark Felt bol v čase Watergate dvojkou FBI. Práve on púšťal prísne tajné informácie reportérom denníka The Washington Post. Dnes má 91 rokov a rozhodol sa prehovoriť. Svoj príbeh porozprával časopisu Vanity Fair.
Reportéri Bob Woodward a Carl Bernstein, ktorí sa vďaka Watergate stali najznámejšími investigatívnymi novinármi v dejinách, jeho meno nikdy nevyzradili a boli odhodlaní tak spraviť až po jeho smrti. V utorok, keď s tým vyšiel sám Felt, to však po niekoľkohodinovom váhaní potvrdili aj oni. Najväčšia washingtonská záhada je rozlúštená.
Kvetináč v okne
Písal sa rok 1972 a mladý reportér Bob Woodward pracoval na prvý pohľad nezaujímavom príbehu. Na rozdiel od konkurentov zavolal aj námestníkovi šéfa FBI Markovi Feltovi. "Sadli" si navzájom a o niekoľko týždňov neskôr začali spoločne písať históriu.
Niekto sa vlámal do hotelového komplexu Watergate, kde mala kancelárie aj Demokratická strana. Woodward s Bernsteinom zistili, že za tým boli ľudia z Republikánskej strany a postupne prichádzali na to, že špina siaha až do Bieleho domu. Aféra Watergate to nebolo len odpočúvanie politických oponentov, ale aj diskreditácia protivníkov, peniaze z čiernych kont. Watergate sa stalo symbolom nečistej politiky.
Woodward vyložil kvetináč do okna, alebo mu Felt do jeho ranných New York Times na 20. stranu napísal čas. To boli znamenia pre tajné stretnutia v podzemných garážach uprostred noci. Práve tie viedli k prvému odstúpeniu amerického prezidenta v dejinách.
Woodward prichádzal s novými a novými informáciami a Felt, ktorého Woodward s Bernsteinom v knihe Všetci prezidentovi muži opísali ako staršieho muža, ktorý veľa fajčil a pil whiskey, im len potvrdzoval ich zistenia a objasňoval súvislosti.
Prečo
Celé roky sa špekulovalo, kto bol zdrojom, ktorý dostal meno podľa vtedy slávneho pornofilmu. Pátrali novinári aj vládni úradníci. Padali najrôznejšie mená. Všetko sa točilo okolo úzkeho kruhu Nixonových verných. Henry Kissinger, autor Nixonových prejavov Patrick Buchanan, alebo dokonca George Bush senior, ktorý bol v tom čase veľvyslancom v OSN? Viackrát sa objavilo aj meno Marka Felta, ten to však vždy poprel.
Felt robil celý život pre FBI. Začiatkom 70. rokov ho považovali za pravdepodobného nástupcu legendárneho Edgara Hoovera, ktorý bol dovtedy jediným šéfom tajnej služby. Tesne pred vlámaním do Watergate Hoover zomrel a Nixon si ako šéfa nevybral Felta. Prezident sa snažil odobrať FBI nezávislosť a výnimočné postavenie. To boli asi hlavné dôvody, prečo Felt prehovoril.
Zradca alebo hrdina
Mnohí mu to dodnes neodpustili. Viacerí "prezidentovi muži", ktorí si Watergate odsedeli, alebo prišli o džob, ho považujú za najväčšieho zradcu všetkých čias.
Jeho príbeh možno vydesil aj súčasného prezidenta Georgea Busha. Komu má veriť, keď aj dvojka jeho tajnej služby v skutočnosti môže pracovať proti nemu?
Niektorí upozorňujú, že Felt radšej hovoril s novinármi a neinformoval vyšetrovateľov, prokuratúru. Na to je však jednoduchá odpoveď: Hlboké hrdlo veľmi dobre vedel, že polícia, prokuratúra, dokonca jeho šéf v FBI konajú na príkaz prezidenta.
Felt je záhadná postava moderných amerických dejín. Väčšina ľudí ho určite bude považovať za hrdinu, ktorý nabral odvahu a urobil správnu vec. Objavili sa však už škodoradostné hlasy, že zradca zostáva zradcom. Feltovo priznanie totiž nešokovalo len bežných Američanov, ľudí, ktorí po Watergate padli na dno, ale aj Woodwarda, Bernsteina a Washington Post. Bol to ich príbeh, ich Hlboké hrdlo a teraz to svetu oznámil časopis Vanity Fair.
Feltova rodina tvrdí, že ho prehovorila, lebo sa nemá za čo hanbiť. Je starý, prekonal infarkt a má poslednú príležitosť užiť si ešte trochu slávy a obdivu. Jeho dcéra priznáva, že aj trochu peňazí. A práve tu je asi problém. Niekde v pozadí poslednej zrady je asi spor o to, kto má patent na Watergate. Doteraz to boli jasne reportéri. (Woodward už má napísanú knihu o jeho vzťahu s Hlbokým hrdlom.) Trochu slávy si chce asi utrhnúť aj Felt. A jeho rodina.
Najväčšie tajomstvo a ako ho udržali
Hlboké hrdlo. Heslo z washingtonskej krížovky, ktoré celé roky vedeli vylúštiť len štyria ľudia: Bob Woodward, Carl Bernstein, ich editor z Washington Postu Ben Bradlee a Mark Felt. Ako je možné, že jeho meno zostalo tak dlho utajené? Zvlášť vo Washingtone, kde sa neudrží žiadne tajomstvo.
Pravda je taká, že Felta odhalili už dávno. Reportérom aj ich zdroju sa však vždy podarilo všetkých presvedčiť, že sa mýlia.
Prvý tajomstvo prezradil v roku 1988 osemročný chlapec v letnom tábore. Jacob Bernstein, syn slávneho reportéra, to pošepol kamarátovi Chase Culeman Beckmanovi. Ten držal 11 rokov jazyk za zubami, v roku 1999 však nevydržal a prehovoril.
Vzápätí sa spustila séria odmietnutí. "Môj syn Jacob vie, kto je Deep Throat, rovnako ako muž na Mesiaci," povedal Carl Bernstein a podobne to vyzeralo zakaždým, keď niekto prišiel s novou verziou, ako to s Watergate bolo.
Práve po úniku informácie z letného tábora začala Marka Felta otravovať aj jeho dcéra. Trvalo to niekoľko rokov a otec napokon nevydržal tlak. Rodine sa priznal, tá ho neskôr presvedčila, že by to nemal tajiť a začala hľadať spôsob, ako to pustiť von.
Príbeh spísal ich rodinný právnik John O'Connor, ktorý pred dvomi rokmi oslovil časopis Vanity Fair. Za odhalenie však žiadal pre Felta a jeho rodinu peniaze. Časopis odmietol. Právnik napísal knihu, nik mu ju však nechcel vydať, nik tomu neveril. Vrátil sa do Vanity Fair. Časopis začal overovať fakt po fakte. Akurát nezavolali Woodwardovi ani Bernsteinovi, ktorý pre nich pravidelne píše. Vedeli, že by im to nepotvrdili, tak ako to neurobili nikdy predtým a vedeli, že by prišli o svoje prvenstvo. (kos)