a.
"Minulý týždeň som dostal správu o pozitívnom výsledku analýzy jej A-vzorky," potvrdil nám včera v telefonickom rozhovore šéf slovenského vzpierania Marián Buschbacher. "Medzičasom ma tréner Milan Kováč informoval, že po rozhovore s lekárom Ernestom Zacharom sa rozhodli nežiadať test B-vzorky, lebo by to zrejme nezmenilo nález."
Antidopingový výbor SR, ako nám povedal jeho generálny sekretár Miroslav Motyčík, o prípade nič nevie. "Ešte som ho nestihol informovať," priznal Buschbacher. "Zajtra to napravím."
Ide už o šiesty dopingový nález vo vzpieraní v histórii Slovenskej republiky a tretí ženský. Prvý v roku 1999 ostal bez trestu: Kováčovej objavili peptidický hormón HCG (podobne ako v rovnakom čase nachytanému klubovému kolegovi Labákovi), v tom čase zakázaný mužom aj ženám, ale zväz jej potrestanie odďaľoval a keď sa naň odhodlal, argumentoval, že medzičasom látku vyňali zo zoznamu ženám zakázaných látok. Na lanských ME v Kyjeve zistili Trojčákovej furosemid (diuretikum je krycia látka anabolík) a na tohtoročných ME bola pozitívna Horná (anaboliká, metadienon).
"Jedenásteho júna máme výkonný výbor a asi prijmeme dosť radikálne závery," povedal vzpieračský šéf. "Posúdime aj účasť trénera," dodal. Mal na mysli Milana Kováča z trenčianskej Dukly, ktorý je dočasne poverený aj funkciou trénera reprezentácie. Šéftrénerom vzpierania v trenčianskom armádnom stredisku bol už v roku 1991, keď sa prevalila séria troch dopingových prípadov (Dudás, Martiška, Lórant), ktoré Antidopingový výbor SR neeviduje, lebo v tom období ešte neexistoval.
"Na Slovensku sú obmedzené možnosti nájsť trénera s potrebnou kvalifikáciou a autoritou, ale musíme s tým niečo robiť," povzdychol si Buschbacher, ktorý je vo funkcii iba od februára.