Politici z demokratického tábora jednohlasne označili celý súd s Chodorkovským za zinscenovaný a niektorí ho prirovnávali k politickým procesom z 30. rokov. Expremiér ruskej vlády Michail Kasjanov, ktorého považujú za možného kandidáta demokratickej opozície v prezidentských voľbách, povedal: "Teraz už žijeme v inom štáte." Súčasne vyzval na zjednotenie demokratických síl. "Teraz je to asbolútna nevyhnutnosť," povedal.
K demokratom sa tentoraz pridal i predseda komunistickej strany Gennadij Zjuganov. Vyhlásil, že ide o "zúčtovanie s nepohodlnými ľuďmi".
Verejne obhajujú rozsudok hlavne predstavitelia generálnej prokuratúry, ako Natália Višňaková, ktorá vyhlásila, že biznismeni okrádali štát i občanov a za také ťažké zločiny im vysoký trest právom patrí. Ten istý názor má i šéf liberálnych demokratov Vladimír Žirinovskij.
Sám Chodorkovskij prostredníctvom svojich advokátov sľúbil, že ani v kolónii, pokiaľ ho tam prevezú, nehodlá zaháľať, ale chce sa venovať verejnoprospešnej činnosti a dobročinnosti. "Budem bojovať za slobodu - svoju, Platona Lebedeva a hlavne budúcich pokolení..."
Jeho advokáti avizovali, že sa v desaťdňovej zákonnej lehote odvolajú. Obhajkyňa Karina Moskalenková sa domnieva, že ani od Najvyššieho súdu nemožno očakávať spravodlivé posúdenie prípadu, a preto bude nutné obrátiť sa na európske súdy.
Ekonómovia predpovedajú neblahé dôsledky procesu pre Rusko, i keď včera nečakane akcie Jukosu stúpli o 6 percent. Veľvyslanectvo USA v Moskve vydalo vyhlásenie, podľa ktorého "proces poškodil reputáciu Ruska a ohrozil dôveru k polícii a súdom". Na rozdiel od zahraničných reakcií ruská verejnosť nie je ani zďaleka taká rozhorčená. Tradičná nenávisť občanov voči oligarchom sa prejavuje v tom, že mnohí z nich sú s rozsudkom spokojní a volajú po stíhaní ďalších bohatých.
(pp)