Sympatizanti ruského ropného magnáta Michaila Chodorkovského protestujú pred budovou moskovského súdu proti jeho odsúdeniu na deväť rokov väzenia. FOTO - TASR/AFP
Súd poslal bývaleho ropného magnáta a najbohatšieho muža Ruska Michaila Chodorkovského na deväť rokov do trestaneckej kolónie. Priaznivci odsúdeného exprezidenta firmy Jukos, ktorí čakali na verdikt pred budovou Meščanského súdu v Moskve, odpovedali na vynesenie rozsudku volaním "Hanba" a "Nevinný". Policajti v tej chvíli demonštrantov obkľúčili.
Sudkyňa rozosmiala sieň
Dvanásť dní čítala sudkyňa Irina Kolesniková rozsudok nad Chodorkovským, jeho partnerom Platonom Lebedevom a bývalým šéfom firmy Volna Andrejom Krajnovom. Posledný deň sa po prvý raz v súdnej sieni ozval hlasný, bujarý smiech. Väčšina tých, ktorí sa dostali do nevyvetranej zatuchnutej miestnosti, nevydržala, keď Kolesniková označila dôvody obhajoby za "vymyslené, neopodstatnené a nezodpovedajúcej skutočnosti". Reagovala tak na námietky advokátov o tom, že vyšetrovatelia pri domových prehliadkach hrubo porušovali zákon. Sudkyňu výbuch smiechu viditeľne urazil, pretože pohrozila, že nabudúce budú tí, ktorí narušujú poriadok, vyvedení zo siene.
Chodorkovského obvinili z deviatich, Lebedeva z ôsmich trestných činov podľa šiestich článkov ruského trestného zákonníka. Prokuratúra pôvodne požadovala pre oboch desať rokov väzenia, ale súd nakoniec jedno z obvinení - krádež 20 percent akcií spoločnosti Apatit - neposudzoval, pretože trestný čin je už premlčaný. Oboch poslal teda za mreže "len" na 9 rokov. Krajnova odsúdili na päťročný podmienečný trest s odôvodnením, že spolupracoval s vyšetrovateľmi a čiastočne priznal svoju vinu. Chodorkovskij a Lebedev naopak vinu nepriznali.
Chodorkovskij na otázku sudkyne, či rozumie rozsudku, odpovedal: "Rozumiem. Je to pomník basmannskému súdnictvu." Práve basmannský súd vydal v roku 2003 zatykač na oboch biznismenov a je odvtedy považovaný za symbol skorumpovaného a spolitizovaného súdnictva. Lebedev na tú istú otázku odvetil: "Tomu by nerozumel žiadny normálny človek."
Nové obvinenia
Lebedev i Chodorkovskij sa podľa súdu dopustili okrem iného podvodov, daňových únikov a organizovania kriminálnych skupín na ten účel, i neplnenia uznesení súdu. Okrem odňatia slobody boli odsúdení na finančné tresty. Musia napríklad zaplatiť 17,4 miliardy rubľov, teda 600 miliónov dolárov, oktoré údajne oklamali štát na daniach.
Chodorkovského zatkli v októbri 2003 a ostáva mu teda odsedieť si sedem a pol roka. Lebedeva zatkli tri mesiace pred ním a strávi teda vo väzení oten čas menej, pretože do trestu sa zarátava čas, ktorý už strávili vo vyšetrovacej väzbe. Do trestaneckej kolónie budú však obaja prevezení neskôr, pretože obhajoba už vyhlásila, že sa odvolá v desaťdennej zákonnej lehote. Ani Chodorkovskij sa nemieni vzdať a včera vyhlásil: "Pre mňa je zásadné to, aby ma zbavili viny v mojej vlasti." Zatiaľ teda Chodorkovskij a Lebedev zostanú v moskovskej väznici pre vyšetrovaciu väzbu Matrjosská Tišina. Dôvod, prečo zatiaľ neopustia Moskvu, môže byť ešte aj iný. Podľa generálnej prokuratúry čaká oboch väznených mužov ďalšie obvinenie - tentoraz z legalizácie prostriedkov získaných kriminálnou cestou.
Súd nad oboma magnátmi trval niekoľko mesiacov. Čítanie rozsudku sa začalo 16. mája a prebiehalo extrémne pomaly. Väčšina pozorovateľov sa zhodla na tom, že súd sa snažil unaviť verejnosť i novinárov a zmierniť škandál, ktorý vynesenie takého tvrdého trestu nad dnes už svetoznámymi mužmi vyvolá. Niektorí politici sa domnievajú, že Chodorkovskij bude sedieť dovtedy, dokedy bude pri moci Vladimír Putin. Jeho nástupca si údajne nebude chcieť brať cudzie hriechy na svoj chrbát a oligarchov prepustí.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME